БСП иска промени в образователната система 24.09 | 17:10
80% от децата отпадат по социални причини
Трябва да се подобри качеството на обучението, като се засили връзката с бизнеса и нуждите от професионални специалности. Това заяви на пресконференция в централата на БСП председателят на образователната комисия в НС Ваня Добрева.
Отново се обсъжда подготовката на новия Закон за предучилищното образование. Добрева посочи, че 80% от децата отпадат по социални причини. Училището трябва да засили своята социална функция, а училищата в някои от по-слабо заселените региони трябва да бъдат затваряни след много внимателна проверка.
По думите ѝ практиката парите да следват ученика е порочна и трябва да бъде променена, като се акцентира на резултатите на учениците. Друга важна мярка, според БСП, е в никакъв случай да не се допуска финансиране на частните училищни структури.
По думите на Добрева училището е фактор за преодоляването на демографската и духовната криза. Като от централата очакват нови мерки за намаляване на отпадането на децата от училищната система.
Добрева посочи също, че трябва да се изработи и стратегия за висшето образование, както и Законът за професионалното образование.
Идея на БСП е да се създаде и фонд за подпомагане на училищата, които искат да кандидатстват по различни европейски проекти. Друго тяхно намерение е да бъде увеличен процентът от БВП, който отива за образование, и от 3,4%, както е бил през последните четири години, средствата за образование да станат 4%.
От БСП са против задължителното предучилищно образование за 4-годишните деца, както и да бъде преосмислена идеята за предучилищното образование за 5-годишните деца, тъй като, според Добрева 5-годишни деца не трябва да учат в едно училище с 19-годишни ученици. Освен това страната ни вече има традиции в обучението в детските градини.
Водещи
-
Интензивен е трафикът в цялата страна днес, а започва и влошаване на времето
Полицията извади допълнителни екипи на терен
24.12 | 17:59
-
Над 2,4 милиарда деца в 195 държави: Дядо Коледа скоро ще донесе първите подаръци
Според NORAD Дядо Коледа официално е започнал своето пътешествие около света. Първата му...
24.12 | 17:40
-
Зимни условия и празничен трафик: АПИ с важни указания към шофьорите
Ограничението не се отнася за превозните средства, извършващи обществен превоз на пътници.
24.12 | 17:20
-
Изграждат станции за зареждане на електромобили по „Тракия“
Срокът за завършване на проектите е между 12 и 30 месеца
24.12 | 17:00
Най-четени
-
Най-вкусните джинджифилови сладки
А за да останат меки, има един таен трик - резенче ябълка в кутията, в която ще ги съхранявате
24.12 | 11:59
-
Какво да присъства на трапезата на Бъдни вечер
Насладете се на коледната магия като разгледате тези чудни ястия:
24.12 | 10:16
-
Мъж внесе спестяванията си в банка в Горна Оряховица и предизвика пожар: По банкнотите имало нафталин
При пожар в банков клон в Горна Оряховица са изгорели 30 000 лева
24.12 | 13:00
-
"Спиритис България": Поколението Gen Z почти не консумира спиртни напитки
За младите хора алкохолът не е част от социалния ритуал, както при по-възрастните
24.12 | 12:45