Балкански удар по Вашингтон: Заради визите България и Румъния блокират споразуменията на ЕС със САЩ и Канада? 15.04 | 07:04
Източници от Брюксел твърдят, че наши политици подготвят остър отговор заради ограниченията на правата на гражданите
България и Румъния могат да наложат вето на решението на ЕС за споразуменията за свободна търговия със САЩ и Канада в отговор на продължаващия визов режим, обяви дипломатически източник от Брюксел.
"Такива разговори се водят сред кръговете на властта в България и Румъния, защото САЩ и Канада запазиха визовия режим за гражданите на тези страни", казва неназованият дипломат, цитиран от РИА "Новости".
През 2013 година ЕС и Канада договориха икономическо и търговско споразумение, известно като като CETA (бел. ред. съкр. от Comprehensive Economic and Trade Agreement). Детайлите около него обаче станаха известни едва през 2015 година, когато се повдигнаха спорните въпроси относно лишаването на националните парламенти от глас по някои клаузи.
По отношение на другото споразумение – това със САЩ, известно като Трансатлантическото споразумение или TTIP, преговорите все още продължават.
Опасенията на някои експерти и анализатори, както и на граждански организации и НПО, са, че преговорите са твърде секретни. До момента никой не е дал категорично обещание, че тези споразумения няма да дадат огромна власт на големите корпорации за сметка на малките и средните предприятия.
Канада и САЩ трябваше да премахнат визовите ограничения за българи и румънци, след като страните ни се присъединиха към ЕС. Но вече години Вашингтон и Отава протакат решението, а администрациите на Белия дом дават празни обещания, че това ще се случи скоро.
Европейският съюз, от своя страна, макар и тромаво, предприема някакви действия. И те се изразяват в това на ЕК да предложи на САЩ да въведат електронно разрешение за издаване на визи за гражданите от двете балкански държави, които са "нерискови".
А за такива, според дефиницията на ЕК, следва да се смятат пътниците, които през последните 10 години са получавали американски визи и не са нарушавали правилата. Подобно облекчение ще се търси и от Канада, като в близките месеци канадските власти ще изпратят експерти в България и в Румъния, които да преценят дали има основания да преразгледат решенията си.
Все още обаче на гражданите на България и Румъния не се гледа с добро око, защото имат повече откази и повече нарушения на визовия режим от законовите прагове.
Водещи
-
Киселова: Нека библиотеките бъдат храмовете, които да върнат вярата в един по-добър свят
Председателят на парламента присъства на церемония, на която Столичната библиотека връчи...
21.01 | 15:45
-
Стефани от Hell’s Kitchen се ожали, че била пребивана у дома
Соченият зя нясилник отрече всички обвинения в домашен тормоз, ще съди майката на двете си...
21.01 | 15:00
-
Йотова очаква кабинетът "Желязков" да приключи с кризата
Вицепрезидентът подчерта, че нейната теза винаги е била за силен политически кабинет, а не...
21.01 | 14:45
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Идването на Тръмп на власт е нещо добро за България
"Встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ би имало пряко значение за...
21.01 | 09:59
-
ЕК разследва Фейсбук, Тему, ТикТок, Инстаграм и Али Експрес за нарушения
Има съмнения за нарушение на европейските правила за тяхната дейност,съобщи зам.-председателят...
21.01 | 13:45
-
Защо жените изневеряват? Ново проучване разкрива сложните им мотиви
Жените в проучването като цяло оценявали партньорите си като физически по-привлекателни, но...
21.01 | 11:15