Банов: Дадохме азбука и на други европейци 24.05 | 12:29
Културата ни е една от най-силните спойки, допринесли за здравата ни връзка с европейските народи, каза още той
Министърът на културата Боил Банов поздрави творците и дейците на българската култура и училищата по изкуствата и по културата на един от най-светлите ни празници - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Ето какво се казва в поздравлението на министър Банов:
Уважаеми госпожи и господа,
На 24 май заедно отбелязваме делото на Светите братя Кирил и Методий, както и приноса на всички дейци на българската култура - на пишещите, на учителите от училищата по изкуствата и училищата по културата, на работещите в читалищата и библиотеките, в музеите и галериите, в сценичните институти, на всеки един будител и вдъхновител, на всеки пазител на българската идентичност.
Вярвам, че страната ни, която осмисли по неповторим начин делото на Светите братя и сподели кирилицата със страните от европейското семейство, е направила отдавна своя съзнателен избор за развитие, обусловен от културните ценности, които и българи, и европейци припознаваме като свои. Щастлив съм, че именно културата ни е една от най-силните спойки, допринесли за здравата ни връзка с европейските народи, като същевременно тя е и нашият принос за разнообразието и духовното богатство на Стария континент, за развитието на цялата европейска цивилизация.
Малко са оригиналните писмени системи от Средновековието, които достигат живи до нашето време. И кирилицата е една от тях. Надявам се, че информацията, която избираме да съхраним чрез нея за идните поколения, ще успее да ги накара да се чувстват поне толкова горди, колкото всеки един от нас, когато слуша химна на българското просвещение, на буквите, химна на един народ, който, независимо от изпитанията на времето, винаги се възражда и продължава да върви напред.
Честит празник!
Водещи
-
Стотици близки, приятели и почитатели изратиха Калин Терзийски в последния му път
"Моят човек тръгна", лаконично кратка бе в скръбта си Ивана - майката на детето му и жената,...
24.01 | 18:00
-
В България вечеряме в ресторант за 40 евро, в Швейцария за 160
Статистика сравянва тристепенно меню в европейски градове
24.01 | 17:20
-
Огромна зимна буря минава над Северна Америка
Код за опасно време в 16 щата за 170 милиона американци
24.01 | 16:59
Най-четени
-
България внася 9 пъти повече зеленчуци и 5 пъти повече плодове, отколкото изнася
Само за първите осем месеца на миналата година у нас са влезли над 68 хиляди тона домати,...
24.01 | 11:00
-
Край на смяната на левовете в евро в чейндж бюрата
Това става ясно от изменения в наредбата, публикувана в Държавен вестник
24.01 | 10:00
-
Елен Колева се сбогува с Калин Терзийски с трогателни думи
Това тя направи в социалните мрежи
24.01 | 16:00