Бг армията сменя "Макаров" с пистолети 9х19 21.11 | 13:20
Ще бъдат закупени нови снайпери, обяви командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков

Българската армия сменя пистолетите "Макаров" с пистолет 9х19, както и ще бъдат закупени нови снайпери. Това обяви в интервю за в. "Българска армия" командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
"Стартирани са процедурите в МО по нашата заявка за подмяна на пистолет "Макаров". В момента трябва да стартира обществената поръчка за няколко хиляди пистолета 9х19. Какъв ще бъде, поръчката ще каже", коментира генерал-майор Дешков.
Пистолетът "Макаров" е полуавтоматичен пистолет, въведен на въоръжение в СССР през 1951 година, а в България през 60-те години на миналия век. Това бе основното лично оръжие на служителите на въоръжените сили или силите за сигурност в много страни от бившия Варшавски договор, както и в Китай.
По думите на ген. Дешков е стартирана и поръчката за подмяна на снайперовите пушки в Сухопътните войски, включително на целия комплект с оптиките, метеостанциите и т.н.
Генерал-майор Деян Дешков обясни още, че усилено се работи и по осъвременяването на полигоните и инфраструктурата.
"И нещо изключително важно, което върви в момента - инфраструктурата и полигоните. Работим усилено по тях. Имаме напредък", посочи командирът на Сухопътните войски.
Друга очаквана новост през 2025 г. в Сухопътните войски е доставката на първите бойни машини "Страйкър".
"Придобиването на страйкърите е първата голяма мащабна стъпка за СВ. Не е единствената. Движим много неща в момента. Но "Страйкър" е най-мащабният ни проект, защото е една концепция, която тотално би трябвало да промени начина на използване, мислене и употреба на войските. Подготовката в това отношение започна още тази година", каза още Дешков.
"В следващите 6, 12, 18 месеца освен върху проектите ще се фокусираме главно върху подготовката. Подготвяме се за мащабното учение на НАТО Defender-25, в което СВ ще имат основно участие с войски и щабове. Догодина стартира и изграждането на многонационалната дивизия, за която ние като експертно ниво имаме доста сериозен ангажимент, въпреки че е национална отговорност", добави командирът на Сухопътните войски.
Водещи
-
Новият председател на ДПС–ДПС ще бъде Хайри Садъков
Припомняме, че по-рано днес от "ДПС - Ново начало" съобщиха, че Джевдет Чакъров подава оставка...
27.05 | 17:59
-
КС образува дело по искането на Радев за референдума
Темата за референдума за еврото придоби широк обществен отзвук, като според последни...
27.05 | 17:34
Най-четени
-
СГС заседава по делото срещу Радостин Василев
Делото срещу Радостин Василев беше временно спряно в края на 2024 г.
27.05 | 09:59
-
След въвеждането на еврото: Наем от 550 лв. не може да стане 550 евро
Пресмятаме още няколко вида услуги:
27.05 | 11:59
-
Делян Пеевски се е превърнал в шеф на фотографско студио, смята депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев
"Това не може да продължава по този начин. Може би обаче не се осъзнава от достатъчно хора...
27.05 | 16:45