Бежанците вандалствали, за да играят карти 24.10 | 13:55
Процедурата за получаване на статут за бежанец е съкратена от 5 месеца на 21 дни

Щети за близо 4000 лева са нанесли бежанците от софийския лагер във "Враждебна". Това съобщи Николай Чирпанлиев, директор на Агенцията за бежанците.
Настанените там чупели мивки и врати, за да ги използват като маси за игра на карти, уточни той.
Възстановяването на щетите до момента е платено от бюджета на Агенцията за бежанците, но настанените са предупредени, че при повторни недобросъвестни прояви всичко ще е за сметка на тяхната издръжка, увери Чирпанлиев.
"Настанените са предупредени, че оттук нататък те ще поемат нанесените щети и те ще ги плащат", каза той, цитиран от агенция "Фокус".
Чирпанлиев поясни, че четирима души са създавали на няколко пъти проблеми в центъра и ще бъдат екстрадирани.
"Често пъти всичко е ново в центъра, но впоследствие се разрушава", коментира Иван Петков, комендант на центъра във "Враждебна". Той уточни, че в лагера са настанени 399 нелегални емигранти.
На пресконференцията стана ясно още, че процедурата за получаване на статут за бежанец е съкратена от пет месеца на 21 дни.
35 държавни служители са ангажирани с тази дейност, подчерта Николай Чирпанлиев.
18 души са получили статут на бежанци до 21 октомври 2013 г., отчете Даниел Инджиев от Държавната агенция за бежанците.
Хуманитарен статут е предоставен на 1154 души, 301 са получили отказ, а 722-ма са с прекратено производство, посочи още той.
"Не всеки, който дойде, получава закрила", категоричен бе Инджиев.
Студенти по арабистика ще помагат на държавните органи при интервюирането на бежанците, за да се установи кои от тях имат намерение да останат в страната и кои да я напуснат.
Впоследствие, в зависимост от това, какво те желаят, ще се предвижда социализацията и интеграцията им в обществото.
До момента около 80 души са се записали да учат български език, което е един от показателите за техните намерения.
От агенцията припомниха, че ще бъде създаден обобщен уебсайт, чрез който ще бъде координирана помощта за бежанците.
Водещи
-
Боряна Калейн си казва „Довиждане“ с българската публика с бенефис-спектакъла „Преродена“
Той ще се състои в последния ден на световното първенство за девойки - на 22 юни от 19:30 часа...
28.05 | 13:30
-
Божанов: Управляващото мнозинство носи отговорност за "силовите действия" на Пеевски
Пеевски ползва своите бухалки - прокуратура, НАП, Комисия за противодействие на корупцията за...
28.05 | 13:20
-
Митов: Обществената поръчка за икони е стартирана по времето на кабинета "Петков"
По думите му тогава министър на вътрешните работи е Бойко Рашков
28.05 | 13:10
-
Монтират обратно паметника на Христо Ботев във Враца
Това е и един от най-емблематичните монументи на поета-революционер в България. Според...
28.05 | 12:59
Най-четени
-
На прага на еврозоната: Кога ЕС ще одобри България за приемане на единната валута
Това означава, че след това министрите от Еврогрупата и първите европейски финансисти от...
28.05 | 10:26
-
Съвсем нов и силно заразен вариант на Ковид-19, обозначен като NB.1.8.1
Мутацията вече е открита и у пътници, посетили Китай, Япония, Южна Корея, Тайланд, Франция,...
28.05 | 11:00
-
Глобите за родители, които не запишат децата си на детска градина или училище, се увеличават
Това предвиждат предложени от МОН промени в закона за предучилищното и училищното образование.
28.05 | 09:59
-
Как да разпознаем фалшивите онлайн магазини
Действайте бързо в случай на измама с лични данни
28.05 | 10:45