Бежанците всяват ужас сред все повече българите, 60% вече гледат със страх към тях 18.08 | 13:33

Половината общество в интернет се радва на „успехите” на Динко с АТВ-то и останалите „ловци на мигранти”

От Кристиан Костурков

Бежанската вълна у нас се засилва, а в същото време все повече мигранти гледат на страната ни като на убежище, а не просто на спирка по пътя им към Германия или някоя от другите популярни сред тях западноевропейски "дестинации”. Това сериозно се отразява на настроенията на българите към тях. Гражданите у нас все по-често се изказват негативно към мигрантите, като паралелно с това страховете им растат. Това показва проучване на мненията, изказани от българите в социалните мрежи, направено от агенцията за медийни анализи "Персептика”. Резултатите показват ясна тенденция как негативните настроения и страховете от мигрантите се засилват.

Засилващата се неприязън към бежанците проличава в социалните мрежи веднага след новогодишните атаки в Кьолн и продължава да расте през първата половина на 2016 г. Докато през периода юли-декември 2015 г. 47% от коментарите по темата в социалните мрежи са показвали негативно отношение към мигрантите, то между януари и юни т.г. тези мнения вече са 60 на сто. Трябва да се отбележи и че като цяло броят на дискусиите по темата за бежанците между двата периода се е увеличила с цели 55%, което означава, че враждебните мнения реално са се увеличили значително. Така в момента трима от петима българи, изказвали се в социалните мрежи по отношение на бежанците, са на мнение, че страната ни не трябва да приема мигранти. На обратното мнение са едва 7 на сто. Което е драстичен спад, тъй като на това мнение преди половин година са били 25%. Хората без ясна позиция по темата обаче не се различават особено през двата периода. През втората половина на 2015 г. те са били 28%, а през първото шестмесечие на 2016 г. – 33 на сто.

Освен това прави впечатление и че в коментарите неприязънта към бежанците личи и от епитетите, които се използват по техен адрес. В онлайн дискусиите те все по-често биват наричани "нашественици", "орки" и "мюслита".

Паралелно с това обществото у нас, което използва социални мрежи, се изказва доста позитивно спрямо т.нар. "ловци на бежанци” като Динко Вълев (станал известен и като Динко с АТВ-то), както и Петър Низамов (със свинските опашки). Докато повечето традиционни медии в България и чужбина осъждат действията им, 50% от коментарите в социалните мрежи (Facebook, Twitter, форуми и блогове) ги подкрепят. Против подобни действия са 38% от мненията, а неутрални остават 12%. Основният извод на потребителите е, че държавата се е провалила във функцията си на защитник на националните граници и точно поради тази причина хора като Вълев и Низамов получават одобрение за действията си от голяма част от обществото.

Паралелно с това правителство е критикувано от 73% от потребителите заради действията си срещу "ловците”. В подкрепа на държавата пък са само 2% от коментарите. Негативно е и отношението към Българския хелзинкски комитет (БХК), който подаде сигнал до прокуратурата срещу "ловците на бежанци". Срещу тези действия са насочени цели 68% от мненията в социалните мрежи.

Водещи

Най-четени