Без задължителна предучилищна за 5-годишните – няма места 08.08 | 16:09

Държавата не трябва да плаща от бюджета си за частните училища

От Десислава Маданска

Възможно е да няма достатъчно места за задължителната предучилищна подготовка на 5-годишните деца. За това предупреди Ваня Добрева, председател на парламентарната образователна комисия, пред в. "Труд". По план това трябва да се случи от 1 септември, като трябва да се направи от държавата по линия на общините. Добрева посочи, че е поискала от министерството на образованието пълна справка по този въпрос.

Тя припомни, че става дума за децата, родени през 2008 година, когато процентът на раждаемост е бил по-висок.

Според нея, ако няма осигурени условия за реализирането на тази мярка, е по-добре тя да бъде отложена. Това обаче трябвало да е обществено, а не политическо решение.

Добрева заяви още, че на този етап не смята, че държавата трябва да заплаща от своя бюджет за частните училища.

"Възможно е, ако обществото реши, че образованието е споделен национален приоритет, да задели за него 6% от БВП. Особено ако има общини, в които частното образование решава някакъв проблем, както е в Европа", каза Добрева.

Тя бе категорична, че не иска да противопоставя държавното на частното образование, но при 3,5% от БВП за просвета това не било логично.

По думите ѝ на този етап разговорът за финансирането е неконструктивен. Според нея съществувала опасност да се направи едно елитарно образование за деца, които щели да присъстват "в обществото на знанието", и маса от ученици, които щели да отпаднат от системата на грамотните. Такъв тип поляризация обаче не била нужна.

Добрева коментира и закона за училищното образование, като посочи, че той върви към изключително сериозен ремонт.

"Тук е мястото и на министерството да предостави и свой законопроект. Мисля, че проф. Клисарова има такива намерения. Надявам се, че това ще е първият кабинет, който още в началото на мандата си ще има приет закон за училищата. Трябва обаче да има дебат", каза шефката на комисията. 

Тя заяви още, че е против задължителния образователен предучилищен процес за 4-годишните.

Според нея трябва да се наложи мораториум върху закона за академичните титли, като изрази надежда в скоро време министерството да излезе с решение по въпроса.

"Знам, че се работи за нова визия за академичното развитие. Тепърва ще има дискусия за нов закон, който да гарантира национални стандарти при избора на професорите и доценти", каза тя. 

По думите ѝ предстои в пленарната зала да бъде разгледан отчетът на БАН. Тя посочи като много тревожен фактът, че 600 млади учени са напуснали Академията за последните 4 г.

"А бюджетът на БАН е намален, и то още първата година от управлението на ГЕРБ, с близо 30 млн. лв. Не знам къде са отишли тези средства?!", коментира Добрева.

Относно идеята университетите да се финансират според реализираните по специалността им студенти тя заяви, че трябва да се помисли по въпроса колко са икономическите гиганти, които могат да гарантират реализацията на младите хора.

Според нея, ако се тръгне да се гледа само по общи критерии, има опасност да се закрият доста специалности.

"Физиката веднага я затваряме, ядрената физика - също, химическите специалности, дори и тези по българска литература", каза Добрева.

Според нея реализацията може да е елемент от финансовия модел за вузовете, но не основен. Преди това било нужно да се знае как България ще се развива икономически.

Водещи

Най-четени