Без преписване - трагични резултати за 7 клас! 18 000 двойки по математика, 9 500 по български 03.06 | 14:32
Учениците нямат пространствено мислене, не могат да решават текстови задачи и не разбират съдържанието на прочетеното, констатират от МОН

Резултатите от годишните изпити на учениците от IV и VII тази година са трагични, след като Министерството на образованието и науката (МОН) се постара повече от всякога досега да попречи на възможностите за преписване вътре и подсказване отвън. Във всички случаи двойките са много повече от предходните години на въшното оценяване за 7-ми клас – съответно почти 18 000 двойки по математика и 9500 – по български език и литература. Това съобщи просветният министър и вицепремиер Меглена Кунева на пресконференция във ведомството си.
В същото време отличниците по математика са само 1130, а по български език и литература - около 2500.
Двойка по един от двата предмета лишава ученика от правото да кандидатства в гимназиите, обясниха от МОН.
Седмокласниците са изкарали 17 983 двойки на първия модул, т.е. този, който е само за външното оценяване и включва по-елементарните задачи. На втория модул обаче, който е с много по-сложни задачи, децата са показали по-добри резултати и двойките сумарно от първия и втория са 3881.
От тези данни излиза, че повечето деца не са успели да решат по-елементарните задачи, а далеч по-сложните задачи са се оказали по-лесни за тях, обобщи Кунева, цитирана от БГНЕС.
Експерти от Министерство на образованието обясниха драстичната разлика в данните и защо се е стигнало до тук. Според тях от втория модул децата получавали точки за всеки отделен елемент от задачата (например вярно направен чертеж) и в края на краищата дори за нерешена задача получават повече точки, с които успяват да се класират за среден.
Въпреки тази подробност от МОН са категорични, че скалата за среден не е занижена, а експертите само представят данните от страната.
На външното оценяване за четвърти клас са се явили 58 320 деца по Български език и литература (БЕЛ) и 58 131 деца по математика. От тях най-висок успех са изкарали по БЕЛ децата от София - град, Смолян и Видин, а най-зле са се представили децата в Сливен, Силистра и Ловеч.
По математика най-добри са резултатите в Смолян, София - град и Варна, а най-ниски са резултатите в Сливен, Шумен и София - област.
От данните, с които МОН разполага, може да се констатира, че по БЕЛ е необходимо да се акцентира повече върху формирането на умения за четене с разбиране, а по математика - върху пространственото мислене и решаването на текстови задачи.
На външното оценяване след 7 клас са се явили 53 579 ученици по БЕЛ и 53 212 по математика. От тях най-добри резултати по БЕЛ са изкарали учениците от София - град, Смолян и Търговище, а най-лоши са резултатите на децата от Сливен, Враца и Плевен.
По математика най-добре са се представили децата в София - град, Варна и Търговище, а най-зле тези от Шумен, Враца и Видин.
"С резултатите от външното оценяване ще може да се кандидатства, т.е. учениците ще бъдат подреждани по успех, в тестовете ще има задачи с различна трудност за различните деца и различното им ниво. По този начин ще се отчита по обективно представянето на учениците и данните, с които МОН ще разполага, няма да бъдат суха статистика по региони, а ще отчитат и нивото на отделните ученици и те ще могат да кандидатстват за продължаване на образованието си в средните училища", обясни експертът от министерството Анелия Рангелова.
На изпита след IV клас учениците също сегашните резултати са по-ниски по всички основни предмети - български език, математика и "Човек и природа”.
Оценката от матурата за четвърти клас се използва само за статистика и по нея се мерят резултатите на отделните учители и училища. Те не са определящи за крайните оценки на децата, уточниха от МОН.
От просветното министерство обявиха, че ще променят критериите за оценяване на малките матури след четвърти и седми клас.
Водещи
-
Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете на зрелостниците
На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани 5 изпитни работи заради опит за...
23.05 | 17:59
-
Мир срещу избори: Кремъл диктува нови условия за край на войната
„Първо трябва да имате договор и когато той бъде договорен, ние ще вземем решение. Но...
23.05 | 17:40
-
Радев сезира КС заради референдума за еврото
Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава
23.05 | 17:20
-
Борисов:Силата на кмета е да бъде сред хората, да бъде един от тях
Изборите в трите населени места ще се проведат на 15 юни.
23.05 | 17:00
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23