Библиотеката на Софийския отбелязва 130-ата си годишнина 26.09 | 11:19
Юбилейна фотоизложба и конференция съпътстват двудневните чествания

Днес от 10:30 часа с тържествено събрание в Аулата на Ректората на Софийския университет започна двудневното честване на 130-годишнината на Университетската библиотека "Св. Климент Охридски”. Събитието се провежда под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, предаде БГНЕС.
В 12:00 часа в Централното фоайе на Ректората ще бъде открита юбилейната изложба "Университетската библиотека през обектива на двама фотографи”. Представените в изложбата фотографии на Университетската библиотека са дело на две поколения фотографи, твърде отдалечени във времето, принадлежащи към различни епохи. Черно-белите снимки са дело на фотографа Божидар Карастоянов, а цветните на преподавателя във Факултета по педагогика на Алма матер доц. д-р Владислав Господинов, съобщиха от университета.
Божидар Карастоянов (1903–1956) е сред най-известните български фотографи. След 1934 г. се изявява в областта на художествената фотография и като фотожурналист. Така в поредица от снимки от този период, наред с прекрасните си портретни фотографии, Б. Карастоянов отразява ангажиментите на царското семейство и документира различни събития в страната и чужбина. Отразява и изграждането и откриването на сградите на Ректората и Университетската библиотека – важно събитие в културната ни история, уловено майсторски през обектива на фотографа.
Съвременните фотографии, включени в изложбата, са дело на преподавателя във Факултета по педагогика доц. д-р Владислав Господинов.
В 14:00 часа в Аулата на Алма матер ще бъде официално открита юбилейната научна конференция на тема: "Съвременната библиотека – център за обучение, диалог на култури, иновации и нови технологии”, която ще продължи и на 27 септември. В нея ще се включат над 30 участници от България, Сърбия, Хърватия, Румъния и Русия. Участниците в четирите тематични секции са заявили доклади по актуални въпроси в областта на библиотекознанието, библиологията, библиографията, дигитализацията на културното наследство и значението й в хуманитаристиката.
Водещи
-
Асен Василев: Върви натиск кметове и общинари на ПП да сменят боята
Ще настъпят мотиката, ако предизвикат предсрочни избори във Варна, предупреди председателят на...
19.07 | 18:00
-
НОИ секна далаверите на нашенците , точили системата с "френска безработица"
Хората, които ги получават, са намалели от 28 000 на 18 000
19.07 | 17:20
-
Най-добрите бг ученици по математика - с 6 медала от Международна олимпиада по математика
Те спечелиха 3 сребърни и 3 бронзови медала
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Велизар Енчев: Участието на германския посланик в протеста срещу съдебния произвол у нас е двусмислен акт
Посланието на Ирене Планк към България не е послание от Берлин, а от Брюксел, смята той
19.07 | 11:00
-
Мара Отварачката вече е г-жа Петкова (СНИМКИ)
Миньончето на поп фолка мина под венчило за четвърти път
19.07 | 13:40
-
Ген. Атанасов за ареста на Коцев: Политическа операция на управляващите за разбиване на опозицията
По думите му "управляващите се притесниха, че демократичните сили се консолидират и могат да...
19.07 | 14:00
-
Коя е Велислава Делчева – новият омбудсман на България
Тя бе избрана в петък от депутатите
19.07 | 10:20