Бизнесът отчита "крехко" съживяване на българската икономика 23.07 | 15:17

Няма да има наплив от гръцки предприемачи, смята шефът на АИКБ Васил Велев

От iNews.bg

Не се наблюдава тенденция към увеличаването на фирмите в несъстоятелност. Напротив, посоката по-скоро е обратна на твърдението на Агенцията по вписванията за първото полугодие на 2015 г. Това коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Васил Велев, цитиран от БГНЕС.

Оживяване на родната икономика

Все пак имаме ръст на БВП от 2%, който е по-голям от очаквания за първото тримесечие, отбелязва Велев. "Ръст има и при експорта, изразяващ се в двуцифрено число, върви нагоре заетостта, спада безработицата. Може да се каже, че сме свидетели на икономическо оживяване, макар и крехко", посочва председателят на АИКБ.

Обявеният ръст на фирмите в несъстоятелност не го изненадва, защото тези процедури са започнали в предишен период. Това според него се дължи на фалита на КТБ, защото редица кредитополучатели на банката вече са обявени в несъстоятелност. Такива фирми са стотици, включително и в индустрията. Въпреки всичко техният брой е непредставителен за бранша.

В Асоциацията на индустриалния капитал смятат още, че потенциалът за растеж на икономиката е по-голям от днешното му състояние.

Европейската икономика също има признаци на стабилизация, отчита Велев. В обратна посока обаче действат фактори като кризата в Украйна и санкциите към Русия, както и гръцкият проблем. "Но и друг път съм твърдял, че по-скъпият долар подпомага нашия износ към доларови пазари", уточнява той.

За гръцките предприемачи

"Говори се, че около 60 000 гръцки фирми ще се преместят у нас. Това са по-скоро гръцки предприемачи, които разкриват сметки у нас, но това касае по-дълъг период, а не последните дни. При всички случаи ще има в България значителен брой гръцки фирми, които постепенно ще разкрият офисите си у нас. Особено, ако кризата в южната ни съседка се изостри", смята шефът на АИКБ.

Вече са налице вписвания в търговския регистър от страна на гръцки бизнесмени и покупки на недвижими имоти в България от тяхна страна, както и регистрация на техни коли в КАТ. Наистина такъв процес е нетипичен за летните месеци в сравнение с други години, коментира Велев.

ЕС и еврото

"За бъдещето на ЕС и еврото, на фона на анализи на емблематични финансисти и икономисти напоследък, мога да кажа, че една от причините за настоящата ситуация е недостатъчната интеграция. Въпреки оплакванията, няма как да приключи германската доминация в Европа, докато германската икономика е най-силна и страната внася най-много средства в европейския бюджет", отбеляза още той.

Препоръката на Велев е България да търси разширяване на възможностите си за експорт. "Ние сме отворена икономика и разрастването на участието на български предприятия в други, в трети страни, които са в по-динамичен период на растеж, ни е само от полза. Не следва да се затваряме само в рамките на ЕС, особено сега, когато европейската икономика тъпче на едно место, поради недалновидни политически решения", каза шефът на АИКБ.

Водещи

Най-четени