Бисер Петков: Държавата ще даде временна работа на близо 2400 безработни 31.05 | 11:48
Предимство ще имат хората от уязвимите групи между 29 и 50-годишна възраст

Предвижда се в началото на месец юни, съвсем скоро, да стартира изпълнението на 28-те регионални програми за заетост във всички области на страната. С тях ще се осигури работа за срок от 3 до 6 месеца за 2387 безработни. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на днешния парламентарен контрол, цитиран от БГНЕС.
С националния план за действие по заетостта през 2019г. от бюджета за активна политика на пазара на труда са осигурени средства в размер на 8 808 000 лв. за финансиране на програмите, което е с 10% повече в сравнение с миналата година.
През 2019 г. ще се финансира заетост за срок от 3 до 6 месеца на 2 387 безработни лица, със 74 повече в сравнение с 2018 г.. От тях 1847, или 77% от общия им брой, ще започнат работа на пълен работен ден, а 540 ще се включат в заетост на непълно работно време.
По програмите ще се наемат приоритетно хора от уязвимите групи на пазара на труда, сред които безработни младежи до 29 години, хора над 50-годишна възраст и продължително безработни. Те ще получават месечно трудово възнаграждение от 560 лв. при заетост на пълен работен ден, каза Бисер Петков.
Наетите по регионалните програми ще поддържат паметници на културата, училища, детски градини и читалища. Част от тях ще отговарят за облагородяване и почистване на детски площадки, паркове, алеи, места за отдих, поддържане на пътища, ще извършват спомагателни дейности в обществени трапезарии и пенсионерски клубове и ще оказват съдействие за предоставяне на домашен социален патронаж. Изпълнението на регионалните програми за заетост ще продължи до края на 2019 г.
Водещи
-
18 години затвор за убиеца на психолога Иван Владимиров-Нав
Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата
07.05 | 20:40
-
Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър
07.05 | 20:20
-
Вижте какво решава правителството утре
Министерският съвет ще проведе заседание от 10 ч.
07.05 | 20:00
Най-четени
-
Сачева за пенсионната система: Нашата цел не е да правим революции, а подобрения
Пътната карта за пенсионната система трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде...
07.05 | 19:00
-
След кратко примирие преди Великден: Битката за БОК продължава с пълна сила
Весела Лечева с 4 искания към Стефка Костадинова
07.05 | 16:45
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30