Благодатният огън ще пристигне у нас от Йерусалим на Велика събота 19.04 | 09:31

Пламъкът ще бъде донесен от църковно-държавна делегация

От Мая Александрова

Благодатният огън ще бъде донесен у нас за поредна година от Йерусалим днес на Велика събота от църковно-държавна делегация. Това съобщи Емил Велинов - директор на Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет.

Делегацията е от 11 души и ще се води от Пловдивския митрополит Николай. В нея ще са също Варненският митрополит Йоан, Емил Велинов, депутатът от ДПС Йордан Цонев и свещеници от Българската православна църква.

Пътуването до Йерусалим е с частен полет. По думите на Велинов на връщане от Йерусалим днес самолетът с Благодатния огън ще кацне на летище "Крумово" край Пловдив - между 19.00 и 19.30 часа. Там вече ще чакат митрополиите от страната, за да вземат частица от огъня и да го занесат за вечерното богослужение за Великден.

"Ще има и представител на Светия синод, за да пренесем заедно огъня до параклиса на Синодалната палата в София", обясни Емил Велинов.

Очаква се Благодатният огън да пристигне в София между 20.30 и 21.00 часа в синодалния параклис.
В 23.40 часа тази вечер Благодатният огън ще бъде изнесен от параклиса в Синодалната палата, за да бъде предаден на патриарх Неофит за вечерното богослужение в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

Българската делегация ще присъства на богослужението в храма "Възкресение Христово" в Йерусалим, където над гроба на Исус Христос всяка година от небето се спуска Благодатният огън, наричан още Свещен или Небесен.

На Велика събота, вече над 2000 години, хиляди вярващи от цял свят пристигат в Йерусалим, за да станат свидетели на чудото.

 

Благодатен, или още Свещен огън, е огън, който се запалва свръхестествено всяка година на Възкресение Христово в храма "Възкресение Христово”, построен точно върху Божия гроб в Йерусалим. Православните християни твърдят, че това запалване става по свръхестествен начин.

Този огън в първите минути след запалването има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.

Единственият случай, за който се твърди, че Огънят е слязъл извън пределите на храма, бил през 1579 г. Представители на арменската църква подкупили местната градска управа да получат изключителното право да получат огъня и да честват Пасха в храма.

Патриарх Софроний и православните поклонници не били допуснати нито в параклиса над Божия гроб, нито въобще в храма, а били изгонени да се молят на входа. Въпреки че арменският патриарх прекарал целия ден в молитви, чудото не се случило. Вместо това Огънят лумнал извън храма, точно пред православния патриарх.

Предизвиканите сред миряните вълнения разгневили турските власти и те постановили пасхалната церемония винаги да се води от православния патриарх, а арменският архиерей да го следва и никога да не взема пряко участие в получаването на огъня.

Най-четени