Блокиралите пътя Сливен-Ямбол: Оставаме до последно 07.08 | 09:11
Протестът на собственици на прасета продължава шести ден
Шести ден продължава безсрочния протест до сливенското село Крушаре. Протестиращите искат отмяна на заповедта за доброволна умъртвяване на домашни прасета и отказват да пуснат ветеринарите да убият животните им.
Вчера областният управител на Сливен Чавдар Божурски постави ултиматум на протестиращите да свалят блокадата, но те отказаха, съобщи БТВ, предаде БГНЕС. Хората обаче са непреклонни въпреки ултиматума и ще продължат с протеста, докато не бъдат изпълнение техните искания. "Забелязани сме, но няма да отстъпим”. Така един от организаторите на протеста – Доника Мангова, коментира заповедта на областния управител.
Протестиращите отправиха питане към земеделския министър Десислава Атанасова докога Дамян Илиев ще заема поста си в БАБХ. Според Мангова той е един от хората, които трябва да понесе отговорност за случилото се с чумата по прасетата, но управляващите го пазят, защото вероятно им е важен. "Управляващите казаха, че не са издавали заповед за клане на прасетата, а уведомление за доброволно умъртвяване на прасетата, затова ги моля да отменят това поощрително писмо”, заяви протестиращата Силвия Стефанова.
Някои демонстрантите заявиха, че са искали прасетата им да бъдат регистрирани, но никой не е откликнал, затова сега искат узаконяване на личните им стопанства, за да не бъдат в законова дупка. Ветеринарен лекар сред протестиращите заяви, че през 2004 г. е имало случай на чума по свинете в Кермен и са се справили, без да се налага да евтаназират здравите животни. Според протестиращите избиването на прасетата няма да реши проблема предвид начина, по който се извършва и "купчините с четина и гниещи меса”.
Водещи
-
Цончо Ганев: С решението си за американските самолети Радев прави страната потенциална цел за иранските ракети
България вече участва в две войни – и в Украйна, и в Иран, смята депутатът от "Възраждане"
20.07 | 17:59
-
ДБ иска пълна информация за разполагането на американските самолети в Безмер
Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обвързват решението за цистерните с проекта Freya
20.07 | 17:20
-
ГЕРБ и ДПС ще подкрепят искането за разполагане на американски самолети у нас
ПП чакат препоръките на Румен Радев
20.07 | 16:45
-
Годишната консумация на пиво на българина е 76 литра
Над 40% от инвестициите са насочени към нови мощности за производство на малц.
20.07 | 16:30
Най-четени
-
Мбапе стана голмайстор на XXIII Световно първенство по футбол
Втори с осем попадения остана Лионел Меси от Аржентина, следван от англичанина Джуд Белингам и...
20.07 | 09:45
-
„Няма малка и голяма кражба. Има кражба“: Шишков разкри как са сключвани договорите за пътища
"Няма малка и голяма кражба. Има кражба", категоричен бе министърът на представянето на "Кой,...
20.07 | 13:00
-
Испания е новият световен шампион, надигра и детронира Аржентина
Резерва попари 10 от “Албиселесте“ в продълженията на Мондиал 2026
20.07 | 02:16
-
„Аяхуаска води до разпад на личността“: Нови разкрития за случая в хижа „Петрохан“
"5 месеца не е много време за работа по един такъв случай."
20.07 | 10:45