Борисов: Край на контрабандата в български териториални води 08.08 | 15:30

Движението на плавателните съдове вече ще се следи електронно

От iNews.bg

Движението и състоянието на корабите, плаващи в териториалните води на България вече ще се следят изцяло по електронен път. Това казал министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски по време на откриването на бреговия център за управление на трафика в град Бургас, съобщиха от Министерството на транспорта.

Гост на събитието бил и премиерът Борисов, пред когото била направена демонстрация на функционалните възможности на системата за управление на корабния трафик.

Бил е показан и Националният център за електронен документооборот в морския транспорт (едно гише). Министър-председателят Бойко Борисов заявил, че бреговият център ще помага в борбата с контрабандата. "Няма как повече да се укрие кораб извършващ контрабанда на гориво", добави той.

Центърът се изгражда в рамките на проект "Информационна система за управление на трафика на плавателни съдове" (VTMIS), финансиран по Оперативна програма "Транспорт" 2007-2013 г. Стойността на целия проект е почти 40 млн. лева, а изграждането на двата брегови центъра в Бургас и Варна струва около 4 млн. лв.

"С реализирането на проекта България става една от първите държави членки, които изпълняват изискванията на Европейския съюз за безопасност, търсене и спасяване", заявил министър Московски. В тази област страната ни вече изпреварва и редица европейски държави, които все още не са изградили подобна информационна система.

"С изграждането на единна система за наблюдение ще се постигне по-добър контрол на състоянието и движението на корабите, с оглед избягване на аварии, сблъскване, засядане и замърсяване на околната среда. Тя ще улесни комуникацията между различните служби и ще позволи на спасителните екипи да получават информация и да реагират незабавно, когато има бедстващи плавателни съдове", казал Ивайло Московски.

Бреговият център в Бургас ще извършва наблюдение и управление на трафика 24 часа в денонощието. Той е проектиран и изпълнен така, че да бъдат взаимнозаменяеми и при необходимост всеки от тях да може да поеме функциите на другия. В рамките на проекта се създава още Национален център за електронен документооборот в морския транспорт, наречен още "едно гише". Той позволява всички гранични служби да получават нужната им информация от един източник. Данните, които събират пристанищните власти, ИА "Морска администрация", "Гранична полиция", Агенция "Митници" и санитарните служби, вече ще се въвеждат по електронен път. По този начин заинтересованите институции и бизнеса, ще могат да използват наличната информация. Това ще улесни компаниите, при планиране на посещенията на корабите в пристанищата и товаро-разтоварните дейности в тях.

Водещи

Най-четени