Борисов: Нова мигрантска вълна носи двоен риск и заради коронавируса 09.03 | 13:37
Много от бежанците идват от страни с COVID-19, а са и неконтролируеми, отбеляза премиерът пред чужди свои колеги
Международна видеоконферентна връзка с участие на редица държавници и експерти по въпросите на борбата с коронавируса се проведе днес, предаде репортер на БГНЕС.
От българска страна участваха министър-председателят Бойко Борисов и представителите на Оперативния щаб за коронавирус Във видеоконферетната връзка се включиха също така премиерите на Израел Бенямин Нетаняху, на Унгария Виктор Орбан, на Италия Джузепе Конте, на Румъния Лудовик Орбан, канцлерът на Австрия Себастиан Курц и президентът на Кипър Никос Анастасиадис.
Българският премиер посочи, че ключовата дума в момента е "солидарност”. И въпреки, че много държави са забранили износа на предпазни маски и защитни облекла, ако се наложи, би трябвало да се позволи износ за страни, в които има голяма нужда.
"Най-важната дума в този разговор е "солидарност”. Много е важно да осигурим поне тестовете за нашите държави. Важно е светът да се напрегне и да намери решение. Убеден съм, че стопанската и финансова криза чукат на вратата", подчерта премиерът Борисов.
Той наблегна и на огромната заплаха вследствие от мигрантската криза и стотиците хиляди хора, които идват от много заразени страни и върху тях не се упражнява никакъв контрол. Затова и поиска ЕС и останалите страни да предложат сериозни мерки за преодоляване на мигрантската криза.
"Изключително притеснени сме и заради нелегалните мигранти, които влизат в Европа. Това са стотици хиляди хора, които не са под контрол. Идват от много тежко заразени райони, така че това е допълнително утежняваща ситуация в региона", каза българският премиер.
Той увери лидерите, че у нас са въведени строги ограничения. "В България проблем е затварянето на училищата и детските градини, защото родителите не могат да отидат на работа. Освен това, ако градският транспорт ако бъде спрян, ще блокираме всякакъв стопански живот”, допълни Борисов.
"Ако всички интензивни наши инфекциозни болнични заведения достигнат своя капацитет, докторите трябва да ни дадат рецепта как в домашни условия да бъдат лекувани заразените. Предлагам щабовете да се съберат и да обменят информация и идеи за мерки”, каза още той.
"Този вирус засяга по-възрастните хора, не е проблем за децата. Можем да използваме тийнейджърите да гледат малките деца, за да ходят родителите на работа. Не сме затворили училищата”, заяви на свой ред израелският премиер Бенямин Нетаняху.
Въпреки, че Италия е най-сериозно засегната европейска държава, училищата не са затворени, заяви италианският премиер Джузепе Конте. В страната му дори се обсъжда възможност тийнейджърите като най-слабо застрашени да помагат на възрастни хора в дезинфекцирането на градския транспорт и др. Училищата не са в риск, бе категоричен той.
Водещи
-
Боряна Димитрова: Лек спад за ГЕРБ, лек ръст за ПП - ДБ
При по-високото участие в изборите намалява относителната тежест на част от партиите, спада и...
16.12 | 21:00
-
ЕС отстъпва от забраната на коли с двигатели с вътрешно горене през 2035 г.
Автопроизводителите ще могат да продават ограничен брой бензинови и хибридни модели при...
16.12 | 20:45
-
Калоян Паргов: БСП държи на редовния бюджет
Оставката на ИБ е с цел колективната отговорност пред партията в тази тежка ситуация, заяви той
16.12 | 20:30
-
ЕС санкционира шефа на Националното движение „Русофили" Николай Малинов
Санкциите включват замразяване на активи и забрана за пътуване на висшите представители на...
16.12 | 20:15
Най-четени
-
Politico: Лидерите на България и още 7 страни от ЕС искат пари, т.к. руската заплаха се засилва
Според властите им разходите за осигуряване на сигурността в региона не трябва да се поемат от...
16.12 | 14:45
-
Скъпотия? Ето кой плаща най-здраво за ЧНГ
Данните показват, че огромна част от туристите са направили своите резервации още през...
16.12 | 12:45
-
Александър Колячев: КЗП следи цените на 5 млн. продукта ежедневно 2
И посочи, че зелето е чудесен традиционен продукт, който в момента е на добра цена.
16.12 | 12:15
-
От ЕП обясниха защо искат имунитета на Илхан Кючюк
От офиса на Кьовеши не съобщават къде се води въпросното разследване – в София или в Брюксел
16.12 | 17:00