Борисов: Промените в председателството на ЕС ще се разискват през септември 29.06 | 15:17
Тогава лидерите на съюза ще обсъдят ротацията след изтеглянето на британците

Лидерите на ЕС ще обсъдят през септември въпросът с британското председателство в Съвета на Европейския съюз. Лондон трябваше да го поеме от второто полугодие на 2017 г., но след резултата от референдума във Великобритания за излизане от ЕС сега трябва да бъде отменено. Това съобщи пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов в кулоарите на Срещата на върха на ЕС, която се провежда в Брюксел.
"Въпросът за председателството на Великобритания в ЕС ще бъде обсъден на следващата среда в Евросъюза през септември. За момента решение за отмяна на британското председателство и преразглеждането на графика на ротация на страните председатели не е взето", каза Борисов.
Напускането на Великобритания ще постави на дневен ред въпроса за нейното ротационно председателство. Ако то не се случи, тогава има голяма вероятност да бъде изместено с шест месеца българското председателство или английското председателство да бъде поето от друга страна-членка на съюза. Вече се появиха слухове, че това може да бъде Австрия, която има богат опит в тази сфера.
От правна гледна точка референдумът във Великобритания няма юридическа сила за европейските институции, тъй като е вътрешен проблем на Обединеното кралство, поясниха дипломатически източници в кулоарите на Срещата на върха в Брюксел, цитирани от БГНЕС. Преговорите за условията за излизане на страната от общността и всички свързани с това промени в работата на ЕС могат да бъдат инициирани само след официалното подаване на молба за напускане от британското правителство в Съвета на ЕС. Именно по тази причина лидерите на ЕС приканват Лондон бързо да внесе този документ, коментират източниците.
Припомняме, че на 23 юни на референдум близо 52% от британците гласуваха страната им да излезе от Европейския съюз. Англия и Уелс подкрепиха напускането, докато столицата Лондон, Шотландия и Северна Ирландия гласуваха за оставане.
Дейвид Камерън, който беше инициатор на провеждането на допитването, но беше против отделянето на Острова от общността, се принуди да подаде оставка на 24 юни и ще остане на поста още два месеца Ден по-късно оставка подаде и британският еврокомисар Джонатан Хил, който беше заменен на този пост от Валдис Домбровски.
Водещи
-
Астрофизик: 5 доказателства, че има живот след смъртта
27.07 | 12:00
-
Адв. Екимджиев: Възможни са не само още протести, но и бунтове наесен
Те няма да са само политически, но и икономически, смята юристът
27.07 | 11:40
-
Лимони и ябълки поскъпват на борсата
Повечето зеленчуци поевтиняват, сочат данните на ДКСБТ
27.07 | 11:00
-
Частично бедствено положение в Трънско заради огнената стихия
Няма пострадали хора при пожара
27.07 | 10:40
Най-четени
-
Червен код за опасно горещо време в 11 области
За останалите области предупредителният код е оранжев
27.07 | 09:00
-
Дайнов: Нови протести са възможни през октомври
Кабинетът ще падне тогава, когато Пеевски реши, че е подготвил достатъчно властова база, така...
27.07 | 10:20
-
Джартов: 4 хеликоптера и 2 самолета от чужбина се включват в гасенето на пожарите у нас
На територията на България избухнаха 236 пожара, заяви директорът на ГД „Пожарна безопасност...
27.07 | 09:30