Борисов в Рабат: Мароко е перспективен външнотърговски партньор за България 29.11 | 15:50
Строителство, туризъм, транспорта, храни и др. са сред перспективните области за сътрудничество

"За нас Мароко е перспективен външнотърговски партньор, което се отбелязва с нарастващия стокообмен през последните години. Но има още неизползван потенциал, който си поставяме за цел да развием". Това заяви българският министър-председател Бойко Борисов по време на срещата си с премиера на Кралство Мароко д-р Саад Еддин Ел Отмани. Разговорът между двамата се състоя в Рабат, където премиерът Борисов е на двудневно официално посещение.
Българският министър-председател посочи, че визитата ще даде допълнителен тласък на двустранния политически диалог на най-високо равнище и ще открие нови възможности за сътрудничеството в различни области от взаимен интерес.
"За мен е изключително удоволствие да ви посрещна. От самото начало нашето сътрудничество с ЕС е много добро. Мароко има силно и значително присъствие в Африка. Благодаря Ви, че България, като член на ЕС, винаги е подкрепяла идеята за тесни отношения между ЕС и Мароко," отбеляза по време на срещата министър-председателят на Мароко Саад Еддин Ел Отмани.
В рамките на срещата премиерът Бойко Борисов отчете географската близост на Мароко с ЕС и статута на страната в отношенията със Съюза, които я определят сред основните партньори на България и занапред. "Имаме желание за участие в съвместни проекти, в рамките на програми на ЕС, изпълнявани в Мароко", заяви българският министър-председател пред премиера Ел Отмани. Борисов добави, че страната ни би желала да се възползва от солидното присъствие на Мароко на Африканския континент – и в частност в държавите от Западна Африка, като платформа за съвместно икономическо и политическо сътрудничество с трети африкански страни.
"Заинтересовани сме от по-тясно сътрудничество с Мароко в сферата на сигурността, което ще задълбочи партньорството ни и ще даде висока добавена стойност за двете страни", подчерта премиерът Бойко Борисов пред мароканския си колега.
Българският министър-председател посочи в разговорите и добрите перспективи за сътрудничество в областта на оръжейната, машиностроителната, металообработващата промишленост. "Трябва да се повишат усилията за инвестиционно сътрудничество, а една от формите за това е създаването на смесени предприятия", добави премиерът пред министър-председателя Саад Еддин Ел Отмани.
Двамата премиери бяха категорични, че перспективни сфери за инвестиционно сътрудничество са строителството, текстила, туризма, транспорта, преработвателните предприятия, хранително-вкусовата промишленост.
Водещи
-
На всеки 100 осигурени лица у нас се падат 72-ма пенсионери
Броят на пенсионерите за 10 годишен период намалява със 133 хиляди, а разходите за пенсии се...
21.07 | 16:30
-
МОН публикува второто класиране за прием след 7. клас
Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в...
21.07 | 16:16
-
Президентът удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев
Двамата бяха наградени и от спортния министър
21.07 | 16:00
-
Министър Митов за акцята в офиса на БОЕЦ: Търсихме нелегани мигранти
В различни апартаменти са установени 25 души от арабски произход, един от тях е издирван,...
21.07 | 15:45
Най-четени
-
Хаджигенов за ареста на Благомир Коцев: Не можем да кажем, че това е чиста поръчка
Той заяви, че не може да приеме упреците към съда
21.07 | 10:00
-
В жегите: Без плаж - от 11 до 16 ч.
Не преяждайте и не пийте алкохол, не влизайте в морето след хранене, съветва лекар
21.07 | 10:15
-
Ваучерите за храна, издадени през 2025 г. в лева, ще могат да се ползват до края на тяхната валидност
Те ще бъдат конвертирани в евро на касата
21.07 | 13:00