Борисов „за“ визови облекчаване на Турция в ЕС, но „против“ бързо членство 29.11 | 19:47

Премиерът ще отстоява в Брюксел „Северен поток 2“ и газоразпределител в България

От iNews.bg

Европейският съюз би могъл да направи изключение за Турция по отношение на либерализацията на визите за държавните служители и бизнеса. Това заяви пред журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов преди започващата среща на лидерите на ЕС с Турция по въпроса с мигрантската криза.

"Турция може спокойно да се включи в третия списък на сигурните страни", каза премиерът, цитиран от БГНЕС.

Що се касае до преговорите за членсто на страната в ЕС, Борисов обаче е категоричен: "Ние ще отстояваме позициите да се спазват всички изисквания, които всички страни, приети до сега в съюза, са защитили. В смисъл – да не се правят изключения"

Според него допускането на безвизов режим за съседите "само за определени хора би бил достатъчен знак за Турция, че оценяваме нейната грижа" и това, което полагат като усилия към момента, за да държат близо 2 милиона мигранти на тяхна територия.

На въпрос дали това напомня времето, когато българите се редяха на опашки за визи за Европа, Борисов отвърна: "По времето на социализма ние имахме т.нар. "служебни паспорти” за държавните служители, спортните федерации и др., което до голяма степен облекчаваше движението. Сиреч - да бъде дадено като старт на по-добри взаимоотношения, но в същото време и да наблюдаваме много внимателно как се възползват от всичко това", коментира той.

Борисов се надява Анкара и Москва да си подобрят отношенията след сваления руски военен самолет. "Всички знаем, че една по-мощна коалиция в Сирия и срещу тероризма би била доста по-силна", посочи той.

По думите му "сега руската страна е спряла да ни провокира" с незаонни прелитания над въздушното ни протранство.

"Що се касае до самолета, започвам отзад напред, може би сега, дори и тези, които ме атакуваха, разбират пред какви предизвикателства бяхме поставени и какво би било, ако България беше свалила този самолет и какъв щеше да е отзвукът, натискът. Защото все пак Турция е много по-голяма и по-важна в международен аспект, отколкото България. И какво щеше да е, ако ние извозвахме убити летци от Черно море? Просто сега, надявам се, това което тогава с болка и отговорност казах и беше криворазбрано от някои хора, сега да е разбрано от всички, че постъпихме правилно. А и в интерес на истината от тогава, за което благодаря на руската страна, спряха да ни провокират”.

Запитан колко пари ще даде България за фонда от 3 млрд. евро за сирийските бежанци в Турция, Борисов каза: "Тук има две много важни неща, първо тази тема, поне от опорните точки, които посланик Цанчев ми е дал, точката няма да се разглежда днес. А и Кристалина Георгиева трябва да даде финансовата рамка от къде и как ще се наберат тези пари. Второто, което за мен е най-важно, е, че тези пари по никакъв начин и което няма да подкрепя, да бъдат от кохезионните фондове. Кохезионните фондове не трябва да се пипат, защото на държавите от Източна Европа ни е особено важно”.

По отношение на конкретна сума за вноската премиерът каза: "Нито сме предупредени, нито ни е казано колко. Аз дадох 50 000 евро – огромна сума за нас, но мисля, че достатъчно и осезателно подпомогнахме", припомни премиерът.

 

Що се отнася до енергетиката Борисов коментира: "Аз продължавам да считам, че газоразпределителят, хъбът или както искате го наричайте в България, който да събира и втечнен газ, и руски газ, и от нашите находища - "Хан Аспарух", "Терес", "Силистар", "Галата", е голяма реалност и беше включено в решенията на ЕС. Така че аз съм да има и "Северен поток - 2", да има и газоразпределител в България. Тази позиция е изгодна за България и никой не може да ме убеди в обратното", категоричен бе Борисов.

Водещи

Най-четени