Борисов клекна и пред протестиращите полицаи, запазва им привилегиите 04.11 | 11:20
Всички новопостъпили служители на реда обаче няма да имат социални придобивки

"Социалните придобивки на полицаите се запазват. Това се отнася както за заплатите за прослужено време при пенсиониране, така и за порциона". Това обяви премиерът Бойко Борисов, който заедно с финансовия министър Владислав Горанов се срещна тази сутрин с главния секретар на МВР Георги Костов.
"Социалните придобивки се запазват за работещите в системата и за всички, които вече са си подписали трудовите договори. Предложените социални рестрикции обаче ще се отнасят за всички новопостъпващи в системата", уточни Костов пред журналисти в Министерския съвет, където днес се провежда редовно заседание на кабинета.
Припомняме, че в преходните и заключителни разпоредби на проектобюджета за 2016 г., финансовото министерство вкара промени, засягащи порционите, заплатите за прослужено време и други придобивки в системата на сигурността без да го подложи на обсъждане със социалните партньори. Това доведе до безпрецедентни в българската история спонтанни протести на полицаи в цялата страна, включително и с блокиране на ключови пътища и кръстовища.
Борисов обаче разкритикува спонтанните протести като заяви, че полицаите дават лош пример на гражданите за "недоустимо" нарушаване на заокните.
"Ще се възползвам от това, че тук са медиите и главният секретар, за да изпратя едно послание на служителите на МВР, армията, охранителните работници, които са в Министерство на правосъдието. Първо, крайно е недопустимо униформени служители, без разрешение да дават пример на обществото как се вършат незаконни действия. Това е директно към главния секретар. Има законови начини и бяхме обявили, че ще водим разговори по темите, които ги интересуват. Това - да затвориш двумилионен град и да показваш сила, е абсолютно нередно, армията даде пример как трябва да се прави. И те не са съгласни, но има надлежен ред, по който се прави".
Това коментира премиерът, цитиран от Фокус, преди началото на заседанието на кабинета.
Водещи
-
Емил Димитров - Ревизоро: Чака се бедствие и криза, за да може да се усвояват пари
Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите, смята бившият...
05.10 | 18:00
-
Meteo Balkans излезе с ново предупреждение: Удря ни още един циклон
Има риск от наводнеия, валежите могат да достигнат до 100 л/кв.м., алармират метеоролозите
05.10 | 17:40
-
Пострадалите при инцидента на ралито край Варна са били в забранен за достъп участък
Това заяви спортният директор на състезанието Планинско изкачване "Аладжа манастир“
05.10 | 17:20
-
В "Елените" още няма ток
Доброволци раздават храна и дрехи на засегнатите от наводнението
05.10 | 16:59
Най-четени
-
Емил Димитров - Ревизоро: Чака се бедствие и криза, за да може да се усвояват пари
Плевен има достатъчно вода, но местните власти с години игнорираха проблемите, смята бившият...
05.10 | 18:00
-
Пуснаха нов участък от АМ "Хемус" за превозни средства до 12 тона
Участъкът е с дължина 10 км
05.10 | 10:20
-
И днес разчистват "Елените" след потопа
В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено...
05.10 | 11:20
-
Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир“ край Варна
След като е изпуснал завой, състезателен автомобил е минал през мантинелата и се е врязал в...
05.10 | 12:59