Борисов се хвали с висок гост от САЩ 10.10 | 12:36

“А в предишните правителства на вътрешните министри им отказваха визи...”, изтъкна Борисов

От Ивелина Георгиева

Премиерът Бойко Борисов не пропусна да се похвали с поредния високопоставен гост от чужбина. Този път на посещение у нас е секретарят по вътрешна сигурност на американския президент Барак Обама - Джанет Наполитано.

"Това е поредният изключително висок гост в България от САЩ. Като се има предвид, че в предишните правителства на вътрешните министри им бяха оказвани визи за САЩ, в това отношение министър Цветанов заслужава подкрепа и високата оценка, която се дава за неговата работа от САЩ”, изтъкна министър-председателят, визирайки отказаната виза на бившия вътрешен министър Румен Петков.

Министърът министър Цветан Цветанов и секретарят по вътрешна сигурност на американския президент Барак Обама Джанет Наполитано подписаха споразумение за засилване на сътрудничеството в предотвратяването и борбата с тежката престъпност.

Подписването на това споразумение е още една крачка към безвизовите пътувания на българи в САЩ, посочи Наполитано. Тя не пожела да се ангажира със срок за отпадане на визите, но поясни, че споразумението е едно от условията за влизането на страната ни в безвизовия режим.

Вътрешният министър подчерта, че споразумението ще даде възможност и за по-сериозен информационен обмен както на ДНК профили, така и на пръстови отпечатъци и всичко, свързано с борбата с трансграничната организирана престъпност.

На срещата вътрешният министър е запознал Джанет Наполитано с предложението за изграждане на тристранен контактен център между България, Гърция и Турция, като страната ни може да осигури място и това да бъде ГКПП "Капитан Андреево”.

Ако турската страна не одобрява това предложение, центърът ще бъде изграден само в партньорство с Гърция. Контактният център ще позволи граничните и митнически власти да обменят информация в реално време и ще подобри координацията помежду им.

Водещи

Най-четени