Борисов след срещите в Брюксел: Оставаме в Афганистан 05.10 | 18:17
Споразумението за реадмисия Брюксел-Кабул трябва да влезе в сила максимално бързо, настоява той пред Могерини

Премиерът Бойко Борисов се отказа да изтегляме военния си контингент от Афганистан след днешните си срещи в Брюксел. Макар в последните седмици на няколко пъти той да заяви, че България може да реши да изтегли войниците си от там, ако с Кабул не бъде подписано споразумение за депортиране на нелегалните мигранти, сега се оказа, че се е отказал от идеята.
"Българският контингент в Афганистан остава, след като споразумението за реадмисия е подписано", каза българският министър-председател пред журналисти в Брюксел. И изрази надежда, че въпросното споразумение ще бъде ратифицирано бързо и ще влезе в сила, за да започне изпълнението му. Но отново припомни, че при различно развитие на нещата не е имало логика да изпращаме на мисии по 110 души там, за да помагаме на Афганистан с наши бюджетни средства, а в същото време същата тази държава да ни залива с бежанци.
"При отсъствието на такова споразумение не би имало смисъл да държим военнослужещи там", посочи Борисов. И допълни, че не се наема да обясни на българските граждани защо наши момчета и момичета, български военнослужещи, са в Афганистан, за да укрепват демокрацията там, с пари на българските данъкоплатци подпомагаме на Афганистан, а когато трябва да влезе в сила реадмисията и да връщаме афганистански граждани – това било по друга линия. "Няма да намерим български гражданин, който да разбере това”, посочи Борисов. Той коментира също, че ако споразумението сработи, такива могат да бъдат сключени и с други рискови страни.
Премиерът благодари на ЕК за подкрепата, която ни е била оказана, включително и с подписването на споразумението за връщане на нелегалните афганистански мигранти. "След малко острите и малко ултимативните ни изказвания за оттегляне на контингента от Афганистан, когато се направи нещо добро, бързо и ефективно, е редно да кажем и "Благодаря”, отбеляза той след срещата си с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.
Министър-председателят определи старта на Европейска гранична и брегова охрана от България като оценка за усилията на държавата за овладяване на мигрантския натиск върху Европа. "Факт е, че когато целенасочено, методично с умерен тон, но постоянно и неотстъпчиво действаме, накрая резултатът идва", каза Борисов. Според него с обща европейска гранична полиция ще има много по-добри резултати и по-голям контрол във всички държави от ЕС.
Министър-председателят съобщи също, че вицепремиерът Томислав Дончев е провел днес срещи в ЕК по проекта за европейския газов хъб "Балкан”. "Искаме да има ясна позиция на Комисията, че това е необходимо за Европа, правилно е и тогава да отидем да преговаряме с доставчиците, които биха докарали газ, включително руски, за което говорихме и с президента Путин", отбеляза Борисов. И добави, че при такова развитие на нещата остават вече да се проведат чисто експертни срещи за реализацията на българския проект.
Водещи
-
Председателят на Еврогрупата очаква консенсус за България в еврозоната
Същевременно еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис заяви, че не очаква препятствия...
19.06 | 21:00
-
Индийският Нострадамус вещае ядрен апокалипсис
Кушал Кумар твърди, че това ще се случи до месец
19.06 | 20:45
-
Европрокуратурата разследва за корупция висш чиновник от МЗХ
То е започнало от доклад на Европейската служба за борба с измамите (OLAF)
19.06 | 20:30
-
Петролът поскъпва с над 2% заради ескалиращия въоръжен конфликт между Израел и Иран
Goldman Sachs прогнозира, че петролът сорт Брент може да поскъпне малко над 90 долара за барел...
19.06 | 20:16
Най-четени
-
Борисов обеща на Н. Пр. Илашчук България да помага Украйна с търговия, кораби и бизнес
Киев има категоричната ни подкрепа за ЕС, увери посланика лидерът на ГЕРБ
19.06 | 13:50
-
Цените в магазините литнаха нагоре
Всички основни стоки и храни са поскъпнали, минералната вода - с 40%
19.06 | 13:30
-
След 6 дни в неизвестност: СДВР откри 16-годишния Емил, майка му още не го е прибрала
Родителите на момчето едва вчера са подали сигнал в полицията
19.06 | 13:10
-
Съдът остави за постоянно в ареста един от насилниците, мъчили и убивали животни
Определението на САС е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране
19.06 | 14:00