Брачните договори стават модерни и у нас 16.02 | 15:29
Несъответствията при вписването на договорите, може да застрашат семейното имущество

Брачните договори стават модерни и у нас. 1045 са дойките, които са сключили договори за разпореждане с личното си и общо имущество в периода 01 октомври 2009 г. до 31 август 2013 г. Това сочат данни на Агенцията по вписвания, съобщава в. "Труд".
За същия период двойките, които са декларирали, че ще живеят в режим на разделност (Придобитото по време на брака остава за този, който го е придобил. ), са 1544.
Регистрирани са и 69 434 брачни двойки в режим на общност. Такива са отношенията във всички семейства, които не са пожелали някакъв специален режим.
Брачните договори се вписват освен в специален регистър на имуществените отношения, но и в Имотния регистър, ако с тях се учредява или прехвърля вещно право върху конкретен имот.
Съществува обаче проблем при вписването на договорите, който би могъл да застраши семейното имущество.
"Оказва се, че броят на вписаните договори в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите (1045) е по-малък от броя на тези, които са вписани в Имотния регистър (1162). Този факт е парадоксален с оглед на обстоятелството, че в регистъра на имуществените отношения би трябвало да бъдат отразени всички съществуващи брачни договори - както тези, с които съпрузите си прехвърлят или учредяват права върху конкретни недвижими имоти, така и тези, които нямат такива уговорки", алармира доц. д-р Красимир Димитров, преподавател по нотариално право в СУ и РУ.
Според него може да има няколко причини за несъответствието.
Първата е, че е възможно един брачен договор да е вписан в Имотния регистър чрез няколко служби по вписванията, ако съпрузите си прехвърлят имоти, намиращи се в различни части на страната. Така системата ще го отбележи няколко пъти.
Вторият вариант е свързан с процедурата за отразяване на брачния договор в регистъра на имуществените отношения, когато е сключен по време на брака. Действащият Семеен кодекс не съдържа задължение за никого да отрази промяната в регистъра на имуществените отношения. Няма и никакъв срок.
Така регистърът на имуществените отношения се превръща в недостоверен източник на информация и може да доведе до сериозни проблеми.
Една от промените в Семейния кодекс трябва да е задължението и срок за съпрузите да представят удостоверението за сключен брачен договор по време на брака пред длъжностното лице по гражданското състояние”, смята доц. Димитров.
Водещи
-
Над 2000 на демонстрация във Варна срещу задържането на кмета Коцев
Насловът на протеста е „Пеевски и СГП, долу ръцете от Варна!”
14.07 | 21:00
-
Огнената стихия в Бургас e изпепелила къщи, постройки, покъщнина и домашни животни
Разтърсващи разакази на потърпевшите жители на в.з. Острицата
14.07 | 20:45
-
САЩ ще предостави оръжие на Украйна за милиарди долари
Тръмп заплаши Русия с нови мита
14.07 | 20:30
-
Двата синдиката отменят земеделския протест за утре
Министър Tахов обяви, че има споразумение за индексация на заплатите с 15 до 20% за работещите...
14.07 | 20:15
Най-четени
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Иван Иванов впечатлен от бала на шампионите на Уимбълдън
Шампионът от Лондон се прибира утре вечер в родната си Варна
14.07 | 16:45