Брюксел ни погна заради енергийната ефективност 22.10 | 15:00
България има 2 месеца за транспонира на евродирективата, за да избегне съд и санкции
![Брюксел ни погна заради енергийната ефективност](http://inews.bg/pictures/1585472_1004.jpg)
България не е спазила европейското законодателство в рамките на директивата за енергийна ефективност. Директивата трябваше да бъде транспонирана в законодателствата на страните-членки в срок до 5 юни 2014 г. България разполага с два месеца, за да изпълни задълженията си, след което Европейската комисия ще реши дали да осъди държавата в Съда на ЕС в Люксембург и да наложи съответните финансови санкции.
Това става ясно от публикувания днес месечен пакет от мерки на Комисията в Брюксел за санкциониране на държавите, които не са транспонирали директивите на ЕС в националните си законодателства. Освен нашата страна, предупреждение от ЕК за неспазване на срока са получили още 10 членки на ЕС: Белгия, Кипър, Чехия, Испания, Финландия, Унгария, Литва, Люксембург, Полша и Португалия.
Мерките предвиждат подобряване на ефикасността на отоплителните системи, поставяне на двойно остъкление, изолиране на таваните на сградите. Публичният сектор се задължава да купува само енергийно ефективни сгради, продукти и услуги. Ежегодно правителствата трябва да извършват реновиране с цел увеличаване на енергийната ефективност на 3% от недвижимата си собственост и др.
"Комисията идентифицира непълно транспониране в националното законодателство на България", посочват от ЕК. В директивата е заложено страните-членки да вземат мерки за енергоспестяване от 1 януари 2014 г. до 31 декември 2020 г., използвайки схемите за задължения за енергийната ефективност или други политически инструменти, които да доведат до подобрения в енергийната ефективност на домакинствата, индустриалните сгради и транспорта.
Предупреждението е само първата стъпка от наказателната процедура, в която влиза страната за неспазване на европейските директиви. Втората стъпка е изпращане на мотивирано становище, което ще стане в случай, че държавата не изпълни ангажимента си пред ЕС в следващите два месеца.
Директивата за енергийна ефективност беше приета през 2012 г. и предвижда пакет от законообвързващи мерки, които да помогнат на ЕС да постигне целите си за 20% енергийна ефективност до 2020 г. Според директивата всички страни-членки трябва да използват енергията по-ефикасно на всички степени от веригата от производството ѝ до финалната ѝ консумация.
Водещи
-
Не могат да разкодират телефона на Алексей Петров
Към този момент Софийската градска прокуратура още няма достъп до чувствителната информация в...
12.02 | 21:01
-
Бойкотът на супермаркетите: Ваня Григорова и Никола Янков в спор
От "никакъв ефект" до "може да има промени"
12.02 | 20:45
-
Слави Трифонов: Македонците и Мицкоски ще видят ЕС през крив макарон, много крив
Лидерът на ИТН излезе с остър коментар по повод днешното изявление на Християн Мицкоски, който...
12.02 | 20:30
-
Тръмп е разговарял с Путин и Зеленски за край на войната в Украйна (ОБНОВЕНА)
Американският президент потвърди новината в Truth Social
12.02 | 20:00
Най-четени
-
Опасна нова дрога: Какво представлява „слонската упойка“
Стефан Бакалов обясни пред NOVA, че идеята за наркотика е съвсем различна. „Мощността на...
12.02 | 10:45
-
Приеха на първо четене проектозакон за компенсации на хора, останали без ток по вина на ЕРП-тата
Целта е ЕРП-тата автоматично да компенсират всички абонати, а не само на тези, които са подали...
12.02 | 17:00
-
Борисов: Който не целува попа по ръката, целува кръста
Той отбеляза, че в дневния ред днес има само две точки, които касая хората.
12.02 | 11:00