Бургас събира подписи за референдум срещу мръсния въздух 20.04 | 17:35
Паралелно тече подписка и за оставката на шефката на РИОСВ

В Бургас стартира подписка за провеждане на местен референдум срещу мръсния въздух. Организатор е инициативен комитет свързан с дейността на дървопреработвателния завод, предаде БГНЕС. "Самият факт, че заводът е увеличил два пъти капацитета си след приватизацията и се намира на 300 метра от жилищните блокове, а никой до момента не е поискал мнението на тези хора, които живеят около самия завод, а и в частност жителите на Община Бургас, ни накара ние да инициираме тази подписка”, заяви Стоян Грозев, председател на Инициативния комитет. Той уточни, че поне няколко пъти в месеца бургазлии подават сигнали на зеления телефон на екоинспекцията, на местната Общинска администрация, пращат мейли, коментират в социалните мрежи.
До момента недоволството доведе до два протеста, до спешно съвещание на общината, РИОСВ, представители на екологичните звена на дървопреработвателния завод и нефтената рафинерия. Двата източника сочени като най-големи замърсители, в случая фини прахови частици и неприятна миризма на въглеводороди в атмосферата, бяха санкционирани от РИОСВ.
В първия ден от подписката стотици бургазлии минаха да се подпишат с искане на промени и референдум. "Това е един завод, който бълва такива пушеци в града, че не ни стига нефтозаводът, ами и този завод, който замърсява много въздуха”, каза жител на Бургас. Едновременно с подписката за референдум, продължава и подписката за оставката на директора на регионалната екоинспекция инж. Тонка Атанасова. Мотивите за това са, че въпреки непрестанните сигнали за лоша миризма, от екоинспекцията излизат със становище, че няма завишаване на вредните въглеводороди и няма данни откъде е източникът на миризмата.
"Има периодични атаки от неприятни миризми в община Бургас, на които тя години наред не може да установи източника. За нас това е несправяне със задълженията и считаме, че трябва да дойде човек, който може да го установи и да действа по-адекватно”, каза още Стоян Грозев, председател на Инициативния комитет. "Данните, които правят тези институции като РИОСВ трябва да са истински и своевременно да бъде уведомено населението, а не да се бавят, въпреки оплакванията на хората, да се бавят, да се крият. Това е много страшно, защото ние дълги години страдахме от нефтозавода, а сега и от Кроношпан и хората наистина трябва да реагират, стига сме мълчали”, недоволства жителка на Бургас. Подписката за референдума срещу мръсния въздух ще продължи до 24 юни.
Водещи
-
Митов:За мен това е чиста проба саботаж на въвеждането на еврото в България.
Министърът посочи, че до преди два часа искането на президента не е било внесено в парламента,...
12.05 | 17:59
-
Стотици кулинарни майстори ще участват във Фестивал на баницата във Врачанско
По традиция кулинарните шедьоври ще бъдат разделени в три категории - солена, сладка и...
12.05 | 17:40
-
Хотелиери и ресторантьори недоволни от ремонтите по пътя към морето
По този начин според организацията държавата работи за конкурентните ни съседни дестинации...
12.05 | 17:20
-
Прокуратурата разследва Конституционния съд за касирането на изборите
Наблюдаващият прокурор Виолета Марчева от отдел "Специализиран" на СГП е преценила, че има...
12.05 | 16:59
Най-четени
-
Алгафари за референдума: Баба Пена и бай Хасан не трябва да бъдат питани за еврозоната
Това заяви пиар експертът Нидал Алгафари по темата с референдума за еврозоната, иницииран от...
12.05 | 13:30
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Зафиров: Референдумът за еврото въобще не трябва да влиза в Народното събрание
„Ние сме за всенародни допитвания, но те трябва да отговарят на правовия ред, законността и...
12.05 | 12:57
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15