Българи и румънци били хапче за европейската икономика 12.01 | 20:08

Източноевропейците били полезни за оздравяването й

От Христина Рафаилова

Британците и германците постоянно бълват не съвсем приятни епитети спрямо българи и румънци. Оказа се обаче, че източноевропейците са много полезни за икономическото здраве на ЕС. 

Това показва изследване на  Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОСИР), цитирано от БНР. 

Данните показват, че имигрантите са жертви на завидна дискриминация в страните от Еврозоната. Гражданите на държавите от южната и източната част на континента не се третират равнопоставено на пазара на труда, сочи проучването. 

Статистиката на организацията не се оказва много благосклонна към нас и северните ни съседи. Според изследването южноевропейците  за далеч по-образовани от българите и румънците. Поради това те изместват нашенците в надпреварата за работни места. 

Гражданите на Испания, Португалия и Гърция и най-вече  италианците – имат много по-добри шансове да бъдат наети в Германия и Англия, отколкото хората от бившия Източен блок. 

Социолозите виждат и определен повтарящ се модел на отношение към чужденците в старите държави членки. Според специалистите настроенията през 2011 г. към поляци, чехи и унгарци са били същите като тези към българи и румънци сега. 

Данните развенчават мита, че източноевропейците са безработни във Федералната република и разчитат на социални помощи. Според проучването над 60% от имигрантите изкарват сами прехраната си. 

Според анализираните данни много голяма част от източноевропейските имигранти са били безработни в страните, от които идват и работят нискоквалифициран труд. 

За сравнение се посочва, че в Англия 76 на сто от българите и румънците, дошли на Острова през 2001-2012 са работели.

Но пазарът на труда в силните евроикономики има нужда от още много прилив на работници, тъй като поради застаряването на населението, има много работни места

Водещи