Българинът – щедър, колкото да не е без хич 03.12 | 14:43
В скалата на щедростта ние сме на 118-о място от 135 страни в света
Българите стават все по-щедри, сочи Световният дарителски индекс на КАФ (World Giving Index) - най-изчерпателното прочуване на благотворителността по света. Резултатите бяха оповестени днес от Международната мрежа на КАФ и Фондация "Помощ за благотворителността в България".
В България броят на хората, ангажирани с доброволческа дейност (7%), и на тези, които са помагали на непознат (36%), е с най-високите си равнища, откакто страната ни участва в това проучване.
С 5% спрямо предходната година се е увеличил броят на хората, които са дарили пари за благотворителни каузи. Общо 15% от хората в България са дали пари за благотворителност през изминалата година. За сравнение година по-рано са били 10%.
В сравнение с 2012-а, България се изкачва нагоре в скалата на щедростта, като получава индекс 19. Въпреки това страната ни продължава да е сред последните двадесет и се нарежда на 118-о място от 135.
Световният дарителски индекс на КАФ се основава на проучване на Галъп в 135 държави през изминалата година и изследва три аспекта на дарителството: даряване на пари за благотворителност, доброволчество и помощ за непознат.
Изследването установява, че светът като цяло е станал по-щедър. Въпреки свиването в глобалната икономика, средният процент на хората, които даряват пари, доброволстват и помагат на непознати, се е увеличил.
Възходящата тенденция в голяма степен се определя от факта, че 200 милиона души повече са помогнали на непознат през 2012 година. Нарастването при този аспект е повече от два пъти в сравнение с другите два.
Според данните САЩ е най-щедрата държава в света, следвана от Канада, Бирма (Мианмар) и Нова Зеландия, които си поделят второто място, и Ирландия на пето място.
Следващите пет в класацията са Великобритания (6), Австралия (7), Холандия (8), Катар (9) и Шри Ланка (10). В дъното на класацията са Гърция (135) и Хърватия (134).
Навсякъде по света жените са по-склонни да дават пари за благотворителност, докато мъжете са по-склонни да бъдат доброволци и да помогнат на непознат. През последната година е регистрирано голямо увеличение на броя на мъжете, които са помогнали на непознат, което означава, че пропорционално повече мъже помагат на непознат в сравнение с предишните години.
Развиващите се икономики се изкачват в класацията: в Индия 244 милиона души са дарили пари за благотворителност в сравнение с 163 милиона в предходната година. В Китай 373 милиона души са помогнали на непознат.
Няколко любопитни факти и тенденции за дарителството:
Мианмар е страната с най-голям дял на хората, които даряват пари за благотворителност (85%). Това подчертава факта, че даряването е нещо повече от само богатство. В действителност от десетте държави в челото на класацията осем не са в Г-20. Великобритания е на второ място (76%), Малта е трета (72%) и Ирландия и Тайланд съвместно четвърти (70%). В Индия все повече хора даряват пари за благотворителност в сравнение с където и да било по света – над 244 милиона души. Пакистан също влезе в топ десет за броя на хората, които даряват пари за благотворителност след трета поредна година с бедствени наводнения, засегнали повече от пет милиона души.
В сравнение с 2011 г. най-голям ръст има в броя на младежите, участващи в доброволчески дейности – сред 15-24-годишните ръстът е от 18,4% през 2011 г. до 20,6% през 2012 г. През последните пет години тази възрастова група премина от групата "най-малко вероятно да бъде доброволец" до втората "най-вероятно да бъде доброволец". Туркменистан е на първо място в списъка на страните с най-голям дял на хората, даряващи време (57%), следвана от Шри Ланка (46%), САЩ (45%), Мианмар (43%) и Филипините (43%). Благодарение на голямото и нарастващо население на Индия, заедно с рязкото увеличаване на дела на хората, заети с доброволческа дейност (от 10 до 18%), Индия изпревари САЩ като държавата с най-много доброволци - 157 милиона.
Американците са по-склонни да помогнат на непознат в сравнение с жителите на всяка друга държава през 2012 г. (77%). Като абсолютна стойност американците са на трето място по брой хора, които са готови да помогнат. Катар е с втория по големина дял на хората, които помагат на непознат (73%), следвани от Либия (72%), Колумбия (70 %) и Сенегал (68%). Китай оглавява класацията за най-голям брой хора (като абсолютна стойност), помагащи на непознати, поради огромния брой на населението. Над 373 милиона души помагат на непознат в Китай.
Водещи
-
Почина композиторът Александър Савелиев, който пострада при взрив на газова бутилка
Той е автор на повече от 8000 песни и 1500 аранжимента за големи имена в поп музиката у нас
07.01 | 21:13
-
Красен Станчев: Членството ни в еврозоната трябва да се отложи за 2026 година
"България не е най-бедната страна в ЕС, но е с най-бедното като компетентност управление",...
07.01 | 21:00
-
Силва Дончева с прогноза за 2025-а и идните 35 години
НАТО и Русия ще воюват заедно в голяма морска битка, предрече астрологът
07.01 | 20:45
-
Какво пише в проекта на споразумение за редовен кабинет
Интересен момент е, че подпис под документа ще положи и кандидатът за министър-председател
07.01 | 20:30
Най-четени
-
Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание се събира на първото си заседание днес
На днешното заседание на бюджетната комисия на въпросите на народните представители ще...
07.01 | 09:45
-
Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да се прилагат на практика
Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при...
07.01 | 10:15
-
Ето кои българи са поканени на инаугурацията на Доналд Тръмп
Оказана е честта на 8 наши сънародници, гласи неофициална информация
07.01 | 17:00
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15