България дава на Турция още близо милион евро за бежанците 24.06 | 14:45
Други 75 000 евро пък ще бъдат внесени във фонда на ЕС за Сирия

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на външните работи за 2020 г. в размер на 1 835 789 лева за плащания към Механизма на ЕС за бежанците в Турция. Средствата ще бъдат изплатени на две вноски.
Общият размер на средствата на ЕС по Механизма за периода 2016-2023 г. е 6 млрд. евро. Българският принос е 9 075 527 евро за целия период, или 0,15 % от общата сума.
Паралелно с това България ще внесе 75 000 евро в Регионалния доверителен фонд на ЕС. Това реши правителството днес. Разходите в размер на 75 000 евро (146 687 лева) се осигуряват в рамките на одобрените със Закона за държавния бюджет средства за официална помощ за развитие и хуманитарна помощ по бюджета на Министерството на външните работи за 2020 г.
Конфликтът в Сирия е предизвикал най-високото ниво на преселване след Втората световна война, като над 5,6 милиона са бежанци в съседни страни и повече от 6,6 милиона вътрешно разселени лица.
Създаването на Регионален доверителен фонд на Европейския съюз в отговор на сирийската криза допринася за откриване на нови възможности за разширяване на многостранното сътрудничество, а също така подкрепя и общите усилия за осъществяване на политиката на ЕС на сътрудничество за развитие.
Водещи
-
МС отпусна средства за 70 ключови културни събития
Това съобщи министърът на културата Мариан Бачев след заседанието на кабинета
16.07 | 18:40
-
И Италия се дистанцира и няма да купува американски оръжия за Украйна
Няколко европейски държави вече обявиха отказа си да участват в плана на Доналд Тръмп
16.07 | 18:20
-
Бойко Станкушев: Никоя партия няма интерес от избори сега
И Пеевски няма интерес, иска да е сигурен, че нов вот ще му гарантира мнозинство в НС
16.07 | 18:00
Най-четени
-
"Алфа рисърч": ГЕРБ печели убедително при избори днес, "ДПС-Ново начало" настига ПП-ДБ
"Възраждане" е в отстъпление - до 11.5%, за сметка на МЕЧ (6.3%), "Величие" остава на 4.1%.
16.07 | 12:30
-
Тризнаци, заченати по естествен път, в клиника "Мама и Аз" в Плевен
Състезание с времето
16.07 | 10:45
-
България иска увеличаване на бюджета на Механизма за свързване на Европа за енергия
Това е един от възможните варианти за гарантиране на финансирането на модернизацията и...
16.07 | 14:45
-
Арестуваха Жана Бергендорф и неин приятел - заплашили с пистолет таксиметров шофьор в Слънчев бряг
Жана Бергендорф е главната героиня в дивия екшън в Слънчев бряг
16.07 | 12:44