България и Турция ще сключат Меморандум в областта на електроенергетиката 30.04 | 17:20
Това реши МС на заседанието си днес

Министерският съвет одобри на днешното си заседание проект на Меморандум за разбирателство между правителствата на България и Турция за сътрудничество в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност. Предстои документът да бъде подписан на 2 май 2025 г. в рамките на Срещата на върха за природните ресурси в Истанбул.
Целта на документа е да създаде рамка за сътрудничество в областта на енергетиката между двете държави и да улесни обмена на технически знания, консултации, умения и опит в съответствие с националното им законодателство.
Документът извежда електроенергийната свързаност, заедно с възобновяемата енергия, съхранението на енергия, енергийната ефективност, както и улавянето, използването и съхранението на въглерод, като основни сфери на енергийното сътрудничество между страните. Развитието на водородните технологии, както и следващото поколение горива също са посочени в меморандума като области на взаимни контакти. Развитието на нови проекти за електроенергийна свързаност и подобряване на трансграничния капацитет, както и насърчаването на частни инвеститори да реализират такива проекти са сред основните мерки за задълбочаване на взаимните връзки.
Двете държави имат водеща роля за енергийната сигурност, конкурентоспособността и устойчивото развитие на региона.
Меморандумът за разбирателство ще бъде сключен за период от пет години и може да бъде автоматично подновяван за нови петгодишни периоди.
Водещи
-
Предлагат потребителска такса за джипито да стане 3,90 лв.
За това настояват от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ)
03.10 | 21:00
-
Властите в шок: "Елените" в руини!
Делегацията инспектира района около „Форт Нокс привилидж“ в курортното селище, където живота...
03.10 | 20:45
-
Крум Зарков: Казусът "Сарафов" има потенциал да свали правителството
Ситуацията му е невъзможна и неудържима, смята бившият правосъден министър
03.10 | 20:30
-
Нови два самолета F-16 Block 70 пристигнаха в България
За това съобщиха от Министерството но отбраната
03.10 | 20:15
Най-четени
-
Алгафари с ключов извод: Пеевски иска стабилна държава
Посланието на Пеевски към Радев
03.10 | 10:15
-
Евродепутатите от 4 групи в ЕП гласуват срещу Урсула фон дер Лайен
ЕП ще гласува вот на недоверие следващия четвъртък
03.10 | 14:30
-
Нов протест на млади лекари с искания за достойно заплащане и условия на труд
"Исканията ни не са само финансови. Искаме истински реформи в системата", заяви д-р Даниел...
03.10 | 16:15