България излиза от пакта за миграция на ООН 13.11 | 09:10

Подобни действия отслабват Евросъюза, реагира от Берлин председателят на Еврокомисията Жан Клод Юнкер

От iNews

Управляващите у нас решиха - България няма да подписва пакта за миграция на ООН. Така страната ни се нарежда до Съединените щати, Унгария, Чехия и Полша. Подобни действия отслабват Евросъюза, реагира от Берлин председателят на Еврокомисията Жан Клод Юнкер. Споразумението е за безопасна, регулярна и регулирана миграция и беше договорено през юли.

В България пактът предизвика пореден скандал между опозиция и управляващи. Според опозицията и Патриотите документът не защитава националните ни интереси и суверенитет. След редицата протести по различни проблеми у нас, властта реши, че няма да се присъединяваме към пакта. Предстои обсъждане на документа в парламента.

"Това решение е супер, защото пактът застрашава България и не защитава нашите национални интереси”, на мнение е Ангел Джамбазки.

Пактът за миграцията беше подписан от 193-те членки на ООН без Съединените щати. Документът е следствие от мигрантската вълна през 2015 г. Освен Съединените щати, Австрия, Унгария и Полша обявиха, че няма да подпишат.

"Юнкер каза в Берлин, че тези държави, които решиха да се оттеглят от миграционния пакт на ООН, нямаше да го направят, ако го бяха прочели. Много хора всъщност не знаят какво пише в него. Ако продължаваме да действаме по този начин, ще бъде отслабена позицията на Европейския съюз като международен фактор”, заяви говорителят на ЕК Маргаритис Схинас.

Основният мотив на страните, отказали се от пакта, е, че той смесва бежанците с икономическите мигранти. Други посочват като аргумент, че пактът вместо да ограничава миграцията, отваря легални пътища за нея. Според Даниел Стефанов от Европейския съвет за външна политика недостатък на пакта е, че не е законовообвързващ и че обсъждането му се случва в неподходящ момент.

Пактът за миграция трябва да бъде подписан през декември.

Водещи