България иска помощ за разследване на отравяне, без да казва кой е отровеният 10.11 | 15:30

Единственото разследване през последните години, по което публично е ставало дума да се търси помощ от ОЗХО, е това за отравянето на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев

От iNews

България официално ще поиска помощ от Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) по дело за разследване на опит за убийство, реши правителството в сряда. В съобщението се посочва само, че става дума за разследване на Софийската градска прокуратура.

От държавното обвинение заявиха, че засега не могат да коментират. Причината е, че не са получили официално решението на Министерския съвет и не знаят за кое дело става дума, пише Mediapool.

Единственото разследване през последните години, по което публично е ставало дума да се търси помощ от ОЗХО, е това за отравянето на оръжейния бизнесмен Емилиян Гебрев. За деянието са заподозрени трима руснаци, според неофициална информация – агенти на руското военно разузнаване (ГРУ).

Опитът за покушение срещу Гебрев бе извършен през 2015 г. Оттогава прокуратурата демонстрира нежелание да говори по темата, а дълго време - и нежелание да води истинско разследване. Едва след отравянето на двойния агент Сергей Скрипал в Солсбъри през 2018 г. и последвалия скандал, българските разследващи признаха, че у нас има подобен случай. Подробностите по него бяха разкрити отново с нежелание и най-вече заради активността на Гебрев и интереса на чуждестранни медии.

Чак през 2019 г. се разбра, че близо 4 години по-рано разследващите са знаели, че в опита за покушение е участвал Денис Сергеев, подвизавал се под самоличността на Сергей Федотов, замесен и в отравянето на Скрипал. Обвинения срещу него бяха повдигнати чак през 2020 г., но задочно. Заедно с Сергеев са заподозрени още двама руснаци, също сочени за агенти на ГРУ. Прокуратурата обяви, че няма да иска екстрадицията им, тъй като руската държава няма подобна практика.

През годините имаше и спор дали изобщо прокуратурата има желание да поиска помощ от ОЗХО. В свои съобщения държавното обвинение твърдеше, че това е правомощие на правителството, тъй като контакт с организацията има една специализирана комисия в икономическото министерство. Освен това бе заявено, че от организацията са дали знак, че "няма да предоставят свои експерти за ангажиране на целите на наказателното производство". В отговор Гебрев заяви, че разследващите изобщо не са направили искане за анализиране на използваната отрова.

"Така България става единствената страна-членка на ОЗХО, която отказва да признае компетенциите на организацията. Основателно възниква въпросът защо за Великобритания и за други държави няма проблем да се позоват на експертизата на ОЗХО, а за България някакъв проблем ли съществува?", бе записано в изявление на компанията му "Емко".

След като стана известно, че е отровен със сходно на "Новичок" вещество, през 2020 г. Гебрев призова прокуратурата да възобнови разследването по случая, а българските власти да поставят въпроса в дневния ред на ЕС и НАТО, които ще разглеждат случая с опита за покушение срещу руския опозиционен политик Алексей Навални. Както е известно, Германия откри категорични доказателства, че Навални е бил отровен в Русия с вещество от групата "Новичок" – нервнопаралитична субстанция, използвана през 2018 г. срещу бившия руски агент Сергей Скрипал в Англия.

Това не беше направено, а към днешна дата няма никаква яснота какво става с разследването.

От краткото правителствено съобщение в сряда става ясно, искането до ОЗХО ще бъде направено чрез Външно министерство.

Водещи

Най-четени