България криволичи към стабилността 05.12 | 07:58
Така британският вестник Financial Times вижда ситуацията в страната в момента
"По криволичещия път към стабилността” - така британският вестник Financial Times вижда ситуацията в България в момента.
В обзорна статия, носеща същото име, изданието се позовава на думите на президента Росен Плевнелиев, според които държавата ни е "абсолютен остров на стабилност” в сравнение със съседните й страни.
Фактът, че България е по-добре от съседите си се повтаря нееднократно от редица високопоставени български представители и в това има доза истина, сочи вестникът.
В него се твърди, че въпреки че икономиката се сви с 5,5% по време на световната рецесия, България не е имала нужда от международен финансов спасителен план, каквито са имали Румъния, Гърция и Сърбия. Financial Times твърди, че оттогава страната ни всяка година бележи икономически растеж, въпреки че той е много малък.
Страната ни е определена като една от държавите с най-ниски бюджетни дефицити и държавни дългове в Европейския съюз. Освен това изданието посочва, че тя е една от трите страни (с Дания и Финландия), които изпълняват напълно всички Маастрихтски критерии за членство в еврозоната.
Британският вестник посочва, че у нас никога не са организирани масови протести срещу строгите бюджетни икономии, въпреки че хората се събират да протестират по отделни проблеми. Въпреки това подкрепата и одобрението към правителството на Бойко Борисов са спаднали значително от идването му на власт през 2009 г., когато той използва предизборна програма за борба с корупцията.
Financial Times разкрива, че според социологическите данни в момента, има шанс в историята след слагането на точка на комунизма в страната, България да има първото си правителство, което е преизбрано за още един мандат.
Авторите посочват, че въпреки това обществото е недоволно от състоянието на демокрацията, тъй като има какво да се желае във връзка с корупцията и организираната престъпност у нас.
Европейските фондове, които България управлява смело, създават усещане за напредък, макар растежът в икономически план да е много бавен и все още да се налага ограничаване на държавните разходи.
Вестникът не пропуска да подчертае и заслугите на правителството за изграждането на магистралите и метрото, както и за модернизирането на железопътните линии. Акцентът пада и върху факта, че за първи път от десетилетия се ремонтират театри, а нови музеи отварят врати.
Водещи
-
Къде у нас са най-ниските и къде най-високите заплати?
Общо за страната средната годишна заплата е била 24 485 лева.
19.12 | 17:59
-
Главчев не подписа Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна
"Зеленски прояви пълно разбиране. Каза, че ще изчака, когато сме готови", допълни Главчев.
19.12 | 17:20
-
Нуждата от редовно правителство с пълен управленски мандат обсъдиха преговорите екипи на ГЕРБ - СДС и ИТН
Това съобщиха от първата политическа сила, която от началото на седмицата всеки ден се среща с...
19.12 | 16:59
-
Путин е готов да се срещне с Тръмп "по всяко време", "ако той пожелае"
Позицията на Москва
19.12 | 16:20
Най-четени
-
Главчев: Ако има човек, който най-много иска редовно правителство, то това съм аз
По думите му всяко следващо правителство ще може да прекрати това споразумение.
19.12 | 11:59
-
Продължават преговорите с ДБ, БСП
"На този етап мога да кажа, че се работи", добави той.
19.12 | 10:59
-
Народните представители ще работят с удължено време заради важността на темите
Междувременно стана ясно, че служебният министър-председател Димитър Главчев ще участва в...
19.12 | 09:59