България може да стане Силициевата долина на Централна и Източна Европа 20.04 | 18:23

ЕК скоро ще представи Стратегия за изграждане на единен цифров пазар, съобщи зам.-председателят Андрус Ансип

От iNews.bg

Европейската комисия ще представи в близко време Стратегия за изграждане на единен цифров пазар в Европа. Това съобщи зам.-председателят на Европейската комисия Андрус Ансип, който е еврокомисар по единния цифров пазар по време на дискусията по темата днес.

"Хората са в центъра на нашата стратегия, те искат да се възползват от европейските свободи, независимо дали става дума за пазаруване или културата на другите европейски страни. Дигиталният цифровия пазар поставя акцент и върху бизнес, иновативните и традиционни предприятия. Този пазар обхваща около 500 млн. потребители", изтъкна Ансип.

Според него няма причина една публична услуга да не е достъпна онлайн, за да се ползва по-бързо и ефективно. Той бе категоричен, че въвеждането на единен цифров пазар може да спести 5 млрд. евро на Европейския съюз до 2017 г.

По думите на Ансип, обществените поръчки трябва да са изяло онлайн. Той даде за пример Италия, която пести около 3 млрд. евро годишно от електронни обществени поръчки. Именно ЕК трябва да бъде пример за електронните обществени поръчки и фактури, смята еврокомисарят. Според него, за да се случи единният цифров пазар, на първо място е необходимо повече съвместимост между правителствата в Европа.

"България има втория най-бърз широко лентов достъп на Интернет и възможности за добър старт. Единният цифров пазар трябва да е приоритет за ЕС до постигане на крайната цел-изграждане на пространство за неограничен достъп. Целта ми е да гарантирам, че Европа и гражданите и могат да извлекат максималното от цифровия пазар", каза Ансип.

Технологичната индустрия в България е в разцвет, страната ни може да бъде Силициевата долина на Централна и Източна Европа, стига да се пребори с корупцията,  заяви пред Би Би Си предприемачът от технологичния сектор Петко Карамочев.

Въпреки че България остава най-бедната страна в ЕС, технологичната индустрия у нас е в  разцвет. Имаме клиенти от целия свят, включително от Южна Африка и Индия. Добро е също и представянето ни на европейския пазар, заяви предприемачът.

Не само че не сме се отказали, но ще ускорим изграждането на електронното управление, обеща министър-председателят Бойко Борисов. Това, което направихме с полицейските коли - слагането на камери, го видяхме за първи път в Естония. В момента това го правим и в митниците, макар и без много шум, отбеляза премиерът. По думите на Борисов в Естония от най- корумпирани служителите в митниците и полицията сега са с 80-90 процента рейтинг, след въвеждането на електронното управление в страната. Като пример за добра практика той отново даде електронното здравеопазване на Естония, което, по думите му, бихме могли да копираме, а не да го измисляме. В личната карта на естонците има чипове, където е записано всичко необходимо, отбеляза премиерът.

България има потенциал да бъде двигател на позитивни промени в Югоизточна Европа, свързани с плановете на Европейската комисия за Цифров единен пазар, коментира и президентът Росен Плевнелиев, който прие зам.-председателя на ЕК Андрус Ансип.

Държавният глава открои като предимство на страната ни добрите традиции в областта на информатиката и програмирането. Президентът посочи също, че България има амбицията да се превърне в регионален център за информационни и комуникационни технологии. "Виждаме ИКТ-клъстерите като съществена част от развитието на българската икономика", заяви Росен Плевнелиев по време на срещата. Държавният глава подчерта, че София заема трета позиция в класацията за най-привлекателни места в Европа за стартиращ бизнес след Лондон и Дъблин, а "София Тех Парк" е единствената по рода си иновационна екосистема в региона.

От развитието на Единния цифров пазар полза ще имат основно гражданите, както и малките и средни предприятия, които ще получат по-лесен достъп не само до дигиталния пазар, но и до по-качествено административно обслужване, подчерта Плевнелиев.

Държавният глава отбеляза, че винаги е насърчавал развитието на електронното управление и добави, че България има добра основа за предоставяне на електронни административни услуги. "Най-важният въпрос е как да обединим всички административни услуги в една платформа", заяви той.

Изграждането на Цифровия единен пазар може да допринесе за допълнителен растеж на ЕС на стойност 340 млрд. евро, посочи от своя страна Ансип. Физически ЕС има единен пазар, но в дигитален план съществуват 28 малки пазари с различна регламентация и това издига бариери, заяви зам.-председателят на ЕК. Той очерта трите ключови сфери, върху които ще се съсредоточат усилията за разработването на Цифров единен пазар – улесняването на достъпа на потребители и предприятия до цифрови стоки и услуги, създаване на подходяща инфраструктура и въвеждане на определени стандарти за индустрията.


Водещи

Най-четени