България може и да приютява освен сирийски и украински бежанци 22.01 | 17:15
Условията за чужденците у нас се подобряват, отчете делегацията на ЕП
Страната ни може да се изправи пред още по-голям бежански натиск. У нас и в ЕС може да пристигат повече бежанци, като не е изключено, ако кризата в Украйна не стихне, и нейни граждани да търсят убежище на европейска земя.
За това предупреди председателят на делегацията на Европарламента Франк Енгел, която пристигна у нас, за да провери при какви условия живеят бежанците в България.
Положението в лагерите и центровете, приемащи чужденците, се е подобрило значително от началото на голямата имигрантска вълна и продължава да се усъвършенства, стана ясно от думите на евродепутата. Той прогнозира, че до пролетта страната ни ще достигне до европейските стандарти за приемане и подслон на бежанците. Делегацията е посетила лагера във "Военна рампа" и центровете в Любимец и Пъстрогор.
Изводът от посещението е, че не само България трябва да поема тежестта от кризата в Сирия и останалите страни членки трябва да поемат солидарна отговорност, стана ясно от думите на Енгел. Той изрази мнение, че не може някои да се крият зад гърба на България, която е на фронтовата линия на бежанската вълна. Според него държавите от Северна Европа трябва да бъдат съпричастни и да станат част от решаването на проблема с бежанците. Той каза, че неговото лично мнение е, че страната ни трябва да получава помощ, включително и финансова, пропорционална на предизвикателствата, които среща със справянето с бежанската криза.
Евродепутатът предупреди, че ако милионите тръсещи убежище, които в момента са в лагери в Ливан, Турция, както и вътрешно разселените сирийций, тръгнат към Европа, ЕС ще трябва да преосмисли политиката за приемане на чужденците.
Енгел коментира, че страната ни е изправена пред дилема. От една страна, тя трябва да изпълнява условията за присъединяването си към Шенген, от друга – ангажиментите си за приютяване на бегълците от размирната територия.
Представителят на делегацията похвали страната ни, че се справя значително бързо с процедурата по предоставяне на статут. Той добави, че някои стари държави членки се бавят значително повече.
Енгел заяви, че няма съмнение, че екстремистки организации пробват да вкарат "свои хора" на европейска територия, които могат да са заплаха за гражданите. Евродепутатът подчерта, че такива елементи не са правило. Повечето пристигащи са хора, които нямат нищо и бягат, за да спасят живота си.
В рамките на мандата на този Европарламент делегацията ще представи изводите си пред своите колеги. Вероятно след това те ще бъдат оформени като въпрос към Европейската комисия, а може би и като резолюция.
Водещи
-
Плашещо пророчество за 2025 в наш „Вечен календар“ от 1860 година
Тайнственото писание се пази до границата ни със Сърбия
01.01 | 18:00
-
За здраве: Смели варненци посрещнаха утрото на 1 януари в студената море (СНИМКА)
Температурата на морската вода е 8-9 градуса
01.01 | 17:40
-
Киселова: Новата година идва с наследени проблеми
01.01 | 17:00
Най-четени
-
Днес е Васильовден: Сурвакари гонят злите сили
Вижте какво се прави и кой празнува Имен ден
01.01 | 10:00
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Патриарх Даниил: През 2025 да се помирим с Бога
01.01 | 12:20