България обмисля забрана на смартфони в класните стаи 14.03 | 12:59
Пълна забрана на телефоните и TikTok в училище

България е на път да въведе драстични мерки срещу използването на мобилни телефони в учебните заведения. Причината за това е нарастващата зависимост на учениците от смартфони и социални мрежи, които сериозно пречат на образователния процес.
"Всички приложения с възрастови ограничения трябва да спазват тези лимити. В момента повечето от тях масово се използват от деца, които лесно заобикалят системата. Всички предизвикателства се популяризират в TikTok, затова родителският контрол е изключително важен", заяви пред "Bulgaria ON AIR" Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета и директор на 119-о училище в София.
Стаматов подчерта, че България е сред водещите държави по използване на TikTok, а националната забрана на приложението в училищата е възможна, стига да има политическа воля за това.
Критична маса за сериозен дебат
Според училищния директор институциите вече са на мнение, че има натрупана критична маса, което позволява стартирането на сериозен дебат по темата. Родителите често са изненадани от съдържанието, което децата им консумират онлайн, и настояват училището да предприеме необходимите мерки.
"За да има реален ефект, ученик не трябва да влиза с телефон в училище. Това е крайност, която на много хора няма да се хареса. Щом ученик влезе в училище с телефон, започва надцакване между детето и учителя, който трябва да го убеди, че не трябва да го използва", коментира Стаматов.
В неговото училище вече се прилага практика за събиране на телефоните в специални шкафчета, но това отнема около час дневно от времето на персонала. Масова практика е учениците да носят два телефона и да предават само единия, разкри директорът.
Необходими са адекватни санкции
"Златната среда я няма. Един ученик до 6-7 клас няма какво да прави с мобилния си телефон, когато става въпрос за образователен процес с качество. Не трябва да се залъгваме, че мобилният телефон в училище в 99 процента от случаите се използва за забавление и унищожаване на качеството на учебния процес. Телефонът е по-интересен от всеки учител", подчерта Стаматов.
В момента няма санкция, ако ученик отиде на училище с телефон, но в предстоящата законодателна промяна се предвижда възможност за такава мярка. Директорът смята, че санкциите трябва да са адекватни на днешното време, лесно приложими и съобразени с действителността.
Стаматов изтъкна, че в момента учениците нямат никакви притеснения от санкции. Родителите обаче ги приемат като насочени към самите тях, а не към децата им, което е неправилно възприета част от възрастното поколение.
Загуба на ценности и добродетели
Относно добродетелите, директорът отбеляза, че има все по-голяма част от подрастващите, които проявяват неуважение, което се губи тъкмо в образователната система. Според него е прекъсната нишката на оценъчната система на младите хора - кога трябва да се поздрави, кога да кажем "благодаря" и да сме усмихнати. Много ценности се поставят на заден план.
Стаматов завърши с коментар относно заплатите на учителите, отбелязвайки, че с увеличението им ще се задържи сегашното ниво на преподавателите, но това няма да е достатъчно стимулиращо за привличане на нови кадри в системата.
Водещи
-
ДАНС: Русия и нестабилните Балкани остават основна заплаха за сигурността на България
Това сочи Годишният доклад на Държавната агенция за 2024 г.
27.04 | 17:40
-
Доналд Тръмп - младши пристигна. Кой е той?
Какво не знаем за най-голеемия син на американския президент
27.04 | 17:20
-
Орбан: Военната психоза, обхванала Европа, е на път да приключи
Без Америка Украйна няма шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна стратегия за война,...
27.04 | 17:00
-
Тя ли е новата любов на Гришо?
Горещата мексиканска актриса Ейса Гонсалес целуна първата ни ракета след победата му в Мадрид
27.04 | 16:40
Най-четени
-
Екипи на пожарната отводняват къщи в Монтанско
84 л/кв. м се изляха снощи в с. Лехчево
27.04 | 12:23
-
Борис Бонев: ГЕРБ отстрани Стоян Братоев от поста в "Метрополитен"
Гангстери превземат общинско дружество с капитал от над 3 милиарда лева - така коментира той...
27.04 | 14:00
-
Георги Георгиев: Имотната мафия е по-силна, отколкото си мислих, но не е по-силна от държавата
Това са хора без всякакви скрупули, зад които обаче съвсем не стоят само изпълнители с...
27.04 | 15:00