България подкрепя санкциите, наложени от ЕС за Украйна 19.03 | 20:05
Подкрепяме външните министри на ЕС за Украйна

"Ще подкрепим това, което външните министри на ЕС са обсъдили в понеделник за санкциониране на един кръг лица, срещу които има обвинения, че пряко са участвали в по-агресивни действия срещу Украйна". Това каза пред журналисти във Видин премиерът Пламен Орешарски.
"Що се касае до очакваните коментари по третия пакет санкции, това ще стане на работна вечеря на Съвета на Европа за това трябва ли да се вземат мерки, или поне се надявам да не се вземат мерки", заяви премиерът.
"Аз лично съм казвал, че санкциите не са предпочитаният инструмент, още повече когато нашата страна се намира в ситуация, при която ще претърпим доста сериозни негативи от по-задълбочени санкции”, допълни Орешарски.
Той заяви, че българската страна ще участва в дебата, но не пожела да коментира предварително как ще приключи този дебат, предаде в. "24 часа".
Междувременно на правителственото заседание кабинетът реши България да подпише политическата част от Споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС.
Правителството измени част от решението си от ноември миналата година, с което беше одобрен проектът на Споразумение за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Украйна, от друга страна.
Изменението е резултат от заключенията от срещата на лидерите страните от ЕС от 6 март и Решение на Съвета "Външни работи" от 17 март.
С новия текст кабинетът "упълномощава премиера да подпише Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия и техните държави членки, от една страна, и Украйна, от друга страна при условие за последваща ратификация”.
Това решение на Министерския съвет има за цел откриване на процедурата по подписване на Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна.
Споразумението за асоцииране ще спомогне за ускоряване на задълбочаването на политическите и икономическите отношенията между Украйна и ЕС, както и постепенно предоставяне на достъп на Украйна до определени сектори на Вътрешния пазар на ЕС, включително чрез създаването на Зоната за дълбока и всеобхватна свободна търговия на по-късен етап.
Това е начин ЕС и Украйна, в частност България и Украйна, да се възползват от динамиката в техните отношения, фокусирайки се върху подкрепата в областта на управлението, основните реформи и сътрудничеството в различни области.
Водещи
-
Румен Радев внася предложение в парламента за референдум за еврото
Държавният глава с обръщение към народа и Народното събрание
09.05 | 19:24
-
Как да премахнем пестицидите от плодовете и зеленчуците
Как да премахнем пестицидите от плодовете и зеленчуците
09.05 | 17:20
-
По случай Летния Никулден бяха раздадени безплатно 1300 порции рибена чорба и 250 порции испанска паеля
Днес Бургас отбелязва летния Никулден.
09.05 | 16:59
-
На парада на Червения площад в Москва по случай 80-годишнината от Деня на победата Русия показа бойни дронове
Сред дроновете, които бяха показани по време на парада по случай победата над нацистка...
09.05 | 16:40
Най-четени
-
Валентин Вацев: Европа и Русия се готвят за директен военен сблъсък
Вацев критикува остро българската политическа класа за "безхаберие" и "неразбиране на...
09.05 | 11:45
-
Борисов шеговито: Ще цитирам Тръмп, който каза, че иска да е папа, моето желание е да съм главен прокурор
Ето какво още каза Борисов
09.05 | 09:27
-
Демерджиев подчерта, че случаят "Магдалена" не е изолиран
Според него всички виждат какво се случва в МВР, а Даниел Митов "стои неадекватно" и очевидно...
09.05 | 12:59
-
МЕЧ: Взели сме решение да подкрепим вот на недоверие
Твърдо съм убеден, че темите трябва да са много актуални, да бъдат добре аргументирани,...
09.05 | 16:15