България се разделя на 4 района за планиране 29.03 | 10:20
столицата се обособява като отделен район

По решение на Министерския съвет Националният статистически институт (НСИ) получава мандат за провеждане на преговори със статистическата служба на Европейската комисия "Евростат" за промяна в обхвата на регионите от ниво 2 в Република България и да представи пред нея вариант за ново райониране за статистически цели.
Целта е те да бъдат приведени в съответствие с европейските изисквания за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS).
Вместо на 6 района на планиране, страната ще бъде разделена на 4 района, като столицата се обособява като отделен район.
Промяната се налага, тъй като Северозападният и Северен централен региони не отговарят на изискванията на Евростат за минимален брой на населението в регионите за статистически цели - 800 000 души. Обхватът на регионите от ниво 2 е определен в Закона за регионалното развитие и трябва да съответства на изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели. Изменението няма да доведе до отражение в административно-териториалното устройство на страната.
Определеният вариант за нов обхват на регионите от ниво 2, който ще представи НСИ, е приоритизиран измежду общо три предложения на Междуведомствена работна група, след анализ на резултатите от проведени обществено обсъждане и съгласувателни процедури. Вариантът за нов обхват на регионите от ниво 2 в Република България е с четири региона за планиране от ниво 2, както следва:
Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра;
Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол;
Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали;
Столичен, включващ област София (Столична община).
Новото райониране ще доведе до подобряване на прилагането на политиката за регионално развитие, тъй като създава условия за по-равномерно разпределение на ресурсите, стимулиране на икономическото и социално развитие в регионите и намаляване на междурегионалните различия чрез по-целенасочени усилия за въздействие на регионално ниво.
Ако предложението на България се приеме от Европейския съюз, промените ще влязат в сила от 1 януари 2027 година, казаха от НСИ.
Водещи
-
Всеки трети излиза по-рано в пенсия
От НОИ са направили изчисления на каква средна възраст хората получават първата си пенсия
01.04 | 13:30
-
Мелони подкрепи Марин Льо Пен
Присъдата й за незаконно използване на средства от Европейския парламент е "тъжен ден за...
01.04 | 13:20
-
Оценка за поведение може да затвори вратите към висшето образование
Телефоните в клас и родителската отговорност
01.04 | 12:45
Най-четени
-
От днес вече ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната
Във връзка с недоволството на превозвачите, свързано с увеличението на тол таксите,...
01.04 | 10:30
-
Очаква се днес ДПС-ДПС да реши дали да оттегли подкрепата си за правителството
Декларацията беше направена след като депутатите на Доган гласуваха против избора на...
01.04 | 10:46
-
В Софийския градски съд започва делото срещу бившия дипломат Красимира Трифонова и дъщеря ѝ Габриела
По случая бяха задържани бившата съпруга на Пеев - Габриела и майка ѝ.
01.04 | 10:15