България сред първите, приложили стандарти срещу трафика на хора 08.10 | 11:10
София бе домакин на международна среща в борбата срещу тези престъпления

На 3 октомври 2018 г., Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" домакинства международна работна среща за противодействието и превенцията на трафика на хора. Събитието събра в София експерти в сферата от Австрия, Белгия, Хърватска, Дания, Франция, Германия, Унгария, Исландия, Италия, Литва, Латвия, Люксембург, Холандия, Норвегия, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания, Швеция, Великобритания. Участие взеха и представители на Европейската мрежа за превенция на престъпността и на Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Фронтекс).
"Превенцията е важен компонент на всеобхватния отговор на трафика на хора, но в същото време представлява голямо предизвикателство, което изисква включване на множество партньори. Прилагането на ефективни превантивни механизми трябва да бъде базирано на тясно и активно сътрудничество между правоохранителните органи и неправителствения сектор", заяви заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Стефан Джолев. В този смисъл той подчерта, че страната ни е сред първите държави, които се включиха в разработването и прилагането на световните и европейските стандарти за противодействие и превенция на трафика на хора.
В рамките на дискусиите българската страна представи своя опит в прилагането на мултидисциплинарния подход на сътрудничество за противодействие и превенция на трафика на хора от ангажираните институции, сред които ГДБОП, Националната комисия за борба с трафика на хора и Държавната агенция за закрила на детето. Изключителен интерес предизвика кампания в Интернет за повишаване на осведомеността на обществото по проблемите на трафика на хора, разработена съвместно с Националната комисия за борба с трафика на хора и частния сектор.
Делегатите се запознаха с холандските и британските превантивни инициативи в сферата, представена бе и дейността на Европейската мрежа за превенция на престъпността. Фокус по време на дискусиите бе поставен върху теми, свързани с ефективността на превантивните мерки и спецификите, които следва да бъдат вземани предвид при разработването на кампании - различните видове експлоатация и ролята на държавите като страни на произход и такива, които са транзитни и страни-дестинация. Препоръчано бе разработването на кампании, насочени към намаляването на търсенето на услуги от жертви на трафик.
Водещи
-
В Европа е регистриран най-топлият месец март
Първият месец на 2025 г. е бил най-топлият януари, измерван някога в света, сочат още данните
08.04 | 13:20
-
Нови правила за въздушния транспорт предвижда Европейската комисия
От потребителските организации отчитат, че при повечето полети закъснението е по-кратко от пет...
08.04 | 13:00
-
„България е в пандемична корупция”: Алек Алексиев и Иво Танев за смъртта на Сияна
По думите му шофирането е преди всичко огромна отговорност. "Това не е просто удоволствие",...
08.04 | 12:45
Най-четени
-
Древно поверие: Слънцето и Луната се срещат днес
Последна седмица преди Страстната седмица
08.04 | 09:15
-
Димитър Маргаритов би приел да е служебен премиер, ако се наложи
Изслушването на кандидатите за национален омбудсман в парламентарната комисия за прякото...
08.04 | 09:59
-
Василев:Строежът на "Хемус" между Велико Търново и Варна може да се забави заради липсващ ОВОС
Политическа обстановка
08.04 | 08:40
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45