Българска компания ще модернизира танковете Т-72 16.12 | 19:12
Министерството на отбраната подписа договор с „ТЕРЕМ“ за над 78.7 млн. лв.

Договор за модернизация на 44 танка Т-72 за нуждите на танковите формирования от Сухопътните войски бе сключен днес, 16 декември, между Министерството на отбраната и "ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ" ЕАД. Той е на стойност 78 719 472 лв. с ДДС и е за срок от 2 години. Контрактът предвижда и модернизация и на три командно-щабни машини МТ-ЛБ У
"Този договор е в посока подобряване на способностите на Сухопътните войски. Той е полезна крачка в правилната посока. По този начин възстановяваме баланса в модернизирането на Въоръжените сили", каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той изрази увереност, че ще бъде реализиран и проектът за нова бронирана машина на пехотата.
Изпълнителният директор на "ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ" ЕАД Иван Досков подчерта, че договорът е от изключително значение за дружеството. "Подписването му е продължение на усилията, които Министерството на отбраната полага за възстановяване на бойните способности на Българската армия, като "ТЕРЕМ - ХОЛДИНГ" е част от този процес. Всеки един лев и вложени финансови средства рефлектират и върху съхраняване на възможностите на военно-ремонтните заводи", каза още Иван Досков.
Модернизацията на основен боен танк Т-72 е в посока съкращаване на времето за откриване на целта, класификацията ѝ и нейното поразяване, повишаване на точността на стрелбата, повишаване на живучестта, осигуряване на автономност и способност да обменя голямо количество информация с базова станция, както и с другите машини от батальона и старшата инстанция.
Част от дейностите, които ще бъде извършени, са доставка, монтиране и интегриране на съвременна система за управление на огъня, система за повишаване на автономността, система за управление на бойните действия, система за ранно предупреждение при облъчване и др.
Българското дружество ще придобие ноу-хау за последваща поддръжка на част от модернизираните системи. Това е поредната стъпка за повишаване на способностите на българската отбранителна индустрия.
Водещи
-
Туск: Полша ще сваля всеки обект, който наруши въздушното ѝ пространство
Премиерът подчерта, че при неясни ситуации страната ще действа по-внимателно, за да не се...
22.09 | 17:40
-
Километрична тапа на АМ "Струма" преди Кресна
Шофьори изчакват около 40 минути в двукилометрова колона
22.09 | 17:20
-
България и още шест страни от ЕС ще бъдат част от "стена" срещу дронове
Такава ще бъде изградена в държавите по източните граници на блока
22.09 | 17:00
Най-четени
-
"Топлофикация София" иска по-висока цена на парното с 30%
Няма пари, за да се компенсират жителите на "Дружба" 2, дружеството вече дължи над 2 млрд....
22.09 | 13:00
-
Киселова: Международната обстановка не е спокойна, нормално е да потърсим съюзници
Посланието, което отправи тя, е девизът, изписан върху историческата сграда на Народното...
22.09 | 11:00
-
Проф. Боян Дуранкев: Не е нормална тази България!
Няма да честитя Независимостта, написа икономистът във Фейсбук
22.09 | 10:40
-
Посрещаме есенното равноденствие
Ето какви са обичаите и какво не се прави на този ден
22.09 | 09:45