Българските земи – люлка на цивилизацията? 16.05 | 20:54
Доказателство е праисторическият солодобивен център край Провадия, смята учен

Възможно ли е европейската цивилизация се е зародила именно по българските земи. Археолози ще дискутират хипотезата на Хумболтовия форум, който започва във Варна, предаде БТА. За проф. Васил Николов от БАН обаче едно от доказателствата, че цивилизацията се е родила тук, е праисторическият солодобивен център край Провадия. Според него Солницата датира от VI - VII хилядолетие преди Христа и е най-старата в Югоизточна, а вероятно и в цяла Европа. Проф. Николов смята, че по онова време солта е била равна по стойност на златото и това е най-вероятната причина за оживлението в този регион.
В подкрепа на твърдението, че цивилизацията се е зародила на Балканите, са и откритията във Варненския некропол, потъналите селища край Созопол и селищата и светилищата край Черноморец.
Конференцията във Варна се организира със съдействието фондация "Александър фон Хумболд". Тя е основана през 1860 година и е наречена в памет на големия немски учен и пътешественик. Академичната организация предоставя стипендии на учени за допълнителна квалификация в Германия, с цел осъществяване на техни конкретни научни проекти и инициативи по време на престоя им в родината на Шилер и Гьоте.
Настоящият форум е последният от общо три Хумболтови конференции, посветени на пра- и протоисторията на земите около Черно море. Първите два симпозиума са проведени в Тбилиси и Кишинев. Според проф.Николов има реална възможност настоящата среща да привлече по-сериозно интереса на международната археологическа общност към страната ни.
Водещи
-
Стомашно-чревните вируси атакуват в края на лятото
Епидемиологът д-р Христиана Бацелова предупреждава за активизиране на инфекциите и...
26.08 | 17:59
-
Социалното министерство предлага 1213 лв. минимална заплата от 1 януари 2026 г.
От 1 януари 2026 г. минималната почасова работна заплата ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро).
26.08 | 17:39
-
До края на следващата седмица ще са ясни резултатите от назначените експертизи, които да докажат причината за смъртта на 21-годишната родилка
Младата жена почина на 23 август след раждането на второто си дете, нейни роднини атакуваха...
26.08 | 17:20
Най-четени
-
Напрежение в Русе след смъртта на родилка
С викове „убийци“ протестиращи нахлуха в АГ-комплекса на болницата
26.08 | 11:14
-
Ще има втори вход/изход на кв. „Сарафово“ в Бургас
Затова и Димитър Николов поиска от съветниците да дадат разрешение за изготвянето на нов...
26.08 | 11:45
-
20-годишен младеж от село Сушица заля с бензин и подпали родителите и сестра си след семеен скандал.
Тежки изгаряния
26.08 | 09:30
-
Емрах Стораро се сгоди! Изненадващ избор
Младите бяха поздравени с изпълнения на брата и бащата на бъдещия младоженец Фики и Тони...
26.08 | 12:45