Българските имами останаха без заплати 30.07 | 15:25
Причината е спирането на средствата за трите мюсюлмански училища

Близо 630 служители на Mюфтийството останаха за втори месец без заплати и не е ясно кога и откъде ще бъдат изплатени парите им. Служителите в джамиите останаха без средства заради спирането на парите за трите мюсюлмански училища и висшия институт, предаде бТВ.
В смолянското село Търън не разчитат на пари от мюфтийството за заплата на имама. Всеки месец вярващите отделят по 2 лв. за възнаграждението на имама.
"Тъй като не изпълнява указанията на Главно мюфтийство и другото мюфтийство, тъй като в Търън винаги се е изповядвала изконната религия, която е от едно време, която нашите деди са изповядвали по принцип. Новите налагат някои нови моменти…”, обяснява причините кметът на селото Явор Говедаров.
От години Мюфтийството у нас разчита на даренията от турското вероизповедание – т.нар. Дианет. От края на март обаче пари не се превеждат.
"Когато ние търсехме информация защо не получаваме дарения от Дианета за поддържане на трите училища и ислямския институт, отговорът беше, че финансирането е спряно, защото България едностранно е разтрогнала протокола”, обяснява главният секретар на мюфтийството Джелал Фаик.
За bTV от Министерския съвет отговориха, че споразумение за издръжка на мюсюлманските духовни училища у нас няма и не е имало.
Протоколът, за който Мюфтийството говори, е от среща между двете вероизповедания и отразява готовността за сътрудничество, но е без правна стойност.
Водещи
-
Столична община спира приемането на отпадъци от болниците
Причината е пореден случай на нерегламентирано смесване на болнични отпадъци
01.04 | 18:30
-
Нараства желанието сред поколението Z да живее в авторитарен режим, отколкото в демокрация
Това сочат резултати от мащабно проучване
01.04 | 18:15
-
Йоана Илиева вече е трета в световната ранглиста на сабя
23-годишната българка е със 175 точки в актива
01.04 | 18:00
-
Касовите апарати минават на евро
01.04 | 17:45
Най-четени
-
Очаква се днес ДПС-ДПС да реши дали да оттегли подкрепата си за правителството
Декларацията беше направена след като депутатите на Доган гласуваха против избора на...
01.04 | 10:46
-
От днес вече ще плащаме по-скъпи тол такси по пътищата на страната
Във връзка с недоволството на превозвачите, свързано с увеличението на тол таксите,...
01.04 | 10:30
-
Нови случаи на сифилис във Врачанско
01.04 | 14:45
-
В Софийския градски съд започва делото срещу бившия дипломат Красимира Трифонова и дъщеря ѝ Габриела
По случая бяха задържани бившата съпруга на Пеев - Габриела и майка ѝ.
01.04 | 10:15