Българските туристи - най-мамени 30.08 | 20:41

Заради поредния случай с фалирал туроператор, ще правят пълна проверка на фирмите в бранша

От Елица Елефтерова

И това лято стотици измамени българи пропищяха заради поредния фалирал туроператор. Последният случай е от преди седмица, когато наши сънародници на екскурзия във Великобритания не можаха да излетят за България, защото българската фирма не бе платила билетите за полета.

Този път надеждите за хубава ваканция в чужбина на много семейства изгоряха заради фирма "Валери 90". Една част от тях преживяха разочарованието по време на пътуването си зад граница, а другите - дни преди самия воаяж.

Туроператорът отрича да е измамил клиентите си, но фактите сочат тъкмо обратното. Фирмата е продължила умишлено да продава почивки и екскурзии в чужбина и да взема пари от хора, въпреки че вече е възнамерявала да обяви несъстоятелност, разказват очевидци.

Спорно е кои клиенти са по-ощетени – тези, които са преживели кошмарно пътуване – в несигурност, с доплащане, чакане по гари и летища и лош транспорт, или пък останалите, които изобщо не тръгват на път, а научават в последния момент, че предплатена преди 8 месеца ваканция изгаря. И в двата случая внимателно планираните почивки са били напълно провалени без вина на потребителите, които просто са станали жертва на търговска измама, категорични са експерти.

В резултат на скандала, фирмата вече е зачеркната от списъка на лицензираните туроператори. Зам.-министърът на икономиката с ресор туризъм Бранимир Ботев разпореди и пълна проверка на фирмите в бранша, за да се разбере кои от тях представляват заплаха за клиентите.

Ботев е разпоредил още тази седмица да му представят резултатите, което обаче едва ли ще стане толкова бързо при над 3000 официално фирми у нас. Чиновниците, заели се с проблема, обаче са по-малко от 10 души, което прави невъзможно проверката да приключи в такива срокове.

От туристическите фирми за последните 2 години са фалирали само 10 компании, посочи  председателят на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти Байко Байков. По данни на икономическото министерство обаче за последните 3 години от регистъра са заличени 260 фирми. Никой не знае броя на реално затруднените в момента, които продължават да работят, за да оцелеят, но са потенциална заплаха за потребителите.

Този пореден случай на български туристи, превърнати в заложници по чуждите летища, показва само едно – че имаме крещяща нужда от законодателни промени, които да ни защитават от некоректни туроператори.

Отнемането на лиценза на дадена фирма е формална административна мярка, която не носи финансови и морални компенсации на измамените й клиенти, каза директорът на Института за прогнози и оценки в туризма Румен Драганов.

От седем години страната ни членува в ЕС и като истински европейци се опитваме да възприемем добрите бюргерски навици, като например да обмисляме добре почивките, да открием най-добрата оферта сред хилядите на пазара, да я предплатим и да се отдадем на спокойствие.

Как е разрешен този проблем в Европа четете в Econ.bg.

Водещи

Най-четени