Българският фотограф с най-въздействащи репортажи (СНИМКИ) 28.11 | 11:56

Вижте неговите снимки от епицентъра на събитията

От Марина Янева

Винаги в епицентъра на събитията, въоръжен със смелост и фотоапарат, Георги Кожухаров е един от най-добрите български фоторепортери. Той е снимал масови протести, опасни размирици и граждански демонстрации в Гърция, Турция и цяла България. И е първият фотограф от нашата страна, който посети сирийския град Алепо по време на военните сблъсъци през 2012 година.

В специално интервю за Jenite.bg Георги разказва доста интересни неща, свързани с работата му в света на фотографията...

По какъв начин предразполагаш хората да застават пред обектива ти? Имало ли е случай, в който да стане проблем, защото си снимал някого - да си бил гонен, заплашван, да са ти взимали апарата?
Снимането на хора винаги е предизвикателтво. Има разлика, когато се снима например портрет на даден известен изпълнител или политик. Когато се разказва история за даден човек или група хора. Когато се снима престъпник. Когато се снимат хора на улицата, които протестират или правят нещо.

Никога не нарушавам личното пространство на хората, ако те не искат. Досега не мисля, че съм навредил или злепоставил някого с своя снимка. Когато намеренията са добри и самият фотограф не чувства, че прави нещо лошо, нещата се нареждат.

Естествено, най-важен е разговорът с хората - трябва да им обясниш защо ги снимаш. Подходът е 90% от свършената работа. Хората имат негативно мнение за медиите, особено в България, и винаги си мислят, че снимката ще бъде използвана неправилно, затова трябва да се говори с тях директно.

На протестите в Атина младежите, наречени "Черният отряд" - това са онези с черните дрехи, които обикновено предизвикват масовите безредици - често нападат фотографите, които снимат протестите, защото имат негативно мнение към тях и смятат,  че не отразяват правилно какво се случва.

Аз съм снимал четири пъти големи протести в Атина и Солун и винаги първо отивам при тези "черни отряди", заговарям ги, обяснявам им защо съм там. Те ме молят да не ги снимам, когато са без маски, защото после имат проблем с полицията. На мен и без това целта ми е да отразя какво ще се случи по-късно, когато настане хаос, а не да правя снимки за разпознаване.

Така фотографът става разпознаваем за тях, а те искат да демонстрират своето недоволство, затова и правят тези безредици. Това е техният начин на протест.

В България много повече хора не искат да се снимат, дори когато правят нещо в знак на протест; когато демонстрират нещо. Защо демонстрираш, ако не искаш да бъдеш видян? Снимането тук понякога е доста по-трудно, отколкото на други места. Същото са ми казвали и колеги от чужбина, които са идвали да правят репортаж за нещо в България.

Разберете още за въздействащите репортажи на Георги Кожухаров в Jenite.bg!

Водещи

Най-четени