В 6 клас ще учат за раята, еничарите и бунтовете на хайдутите 15.02 | 19:17
Вкарват в учебните програми ролеви игри и мултимедия за затвърждаване на знанията
Шестокласниците у нас ще учат как точно са живели българите по време на Османската империя. В учебниците ще се обяснява на децата какво е рая и как са живели нашите прадеди при това положение, как им е бил събиран "кръвен данък", как някои българи от онова време са ставали хайдути и са се борили за свободата и правата си. Това е заложено в новите учебни програми, които днес във Враца бяха представени от зам.-министъра на образованието Диян Стаматов и експертите на министерството и обсъдени с учители от Северозападна България.
Тема №4 в програмата за шести клас е "Османската империя и българите". В учебниците се въвеждат понятията като "рая", "еничари" и "хайдути". В учебните планове са предвидени уроци за съпротивителните действия на българите, въстанията и бунтовете, има ги светците мъченици, опитите за съхраняване на българската народност в манастирите, посочиха експертите от образователното министерството. Те бяха категорични, че никога по никакъв начин терминът "съжителство" не е бил използван в учебните планове за определяне на политическата система в онези времена.
По време на дискусията беше обсъден и другият проблем, породил обществено напрежение напоследък - изучаването на Средновековието, от учениците, които сега са пети и шести клас. "Няма да има ученик, който да не познава историята на Средновековието. Ще има випуски, за които ще се наложи да се преструктурира учебното съдържание, но то ще бъде направено така, че да не натовари излишно учениците или да създаде предизвикателство за учителите", обясниха от МОН.
Учениците между пети и десети клас ще изучават повече българска, отколкото световна история, предвиждат още промените в учебната програма. Досега уроците по българска история са заемали почти 47% от материала, изучаван между тези класове. С новите учебни програми те ще бъдат увеличени и материалът в учебниците, свързан с нашата история, вече ще заема над 56 на сто.
Друго нововъведение в новите учебни програми по история и цивилизации е фиксирането на разпределението на времето - 60% ще бъде отделено за придобиване от страна на учениците на нови знания, а 40 на сто - за обобщения, упражнения и практическа дейност. Експертите от МОН поясниха, че тези 40% ще се разпределят от учителите в зависимост от техните ученици. За тези училища или паралелки, където децата усвояват материала много бързи, това ще е време за проекти. Там, където има проблеми, това ще е време за преговор и затвърждаване на знания. Новите понятия в учебниците са съобразени и с възрастовите особености на учениците.
Още един нов момент в учебните програми ще бъдат разписаните дейности във и извън класната стая - ролеви игри, мултимедийни презентации, хронологични таблици, работа в екип, посещения на музейни сбирки от национално и регионално значение - неща, които в момента се практикуват в много училища, но сега ще станат стандарт навсякъде. Програмите са съобразени така, че да създадат вътрешнопредметни и междупредметни връзки. Програмата по история за шести клас има съвпадения с програмите по български език и литература, география, музика, изобразително изкуство и информационните технологии, обясниха експертите.
Водещи
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Дянков: Отдалечаваме се с години, а може би завинаги от еврозоната
Според него са налице "два непохватни опита България да влезе в огромен дефицит"
31.12 | 17:00
-
Дефицитът в хазната - 3,69 милиарда лева към края на ноември
Това прави 1,8 % от прогнозния БВП
31.12 | 16:40
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Пеевски: Внасяме мораториум върху увеличението на цената на тока
Няма да допуснем хората да бъдат ограбвани от нагли, самозабравили се олигарси и техните ...
31.12 | 10:40
-
Четирима души загинаха при пожар във вагон в София
Двама души са в болница в тежко състояние
31.12 | 09:15
-
СЗО призова Китай да оповести цялата налична информация за COVID-19
„Това е морален и научен императив”, се казва в становището на Здравната организация
31.12 | 09:45