В Гърция пускат нова магистрала 01.08 | 15:00
Тя ще свързва Патра с Пиргос
В Гърция пускат нова магистрала. Тя ще свързва Патра с Пиргос. Днес 65 км от 74,8 км от общия проект ще бъдат предадени за движение.
Важният пътен проект осигурява свързаност и нови перспективи, особено за райони Ахая и Илия на полуостров Пелопонес. Най-важното е, че слага край на кошмара от катастрофи и дава тласък на икономиката и развитието на туризма, съобщават местните медии.
Магистрала "Олимпия-Одос” вече свързва Патра с Пиргос само за 45 минути и Атина с Пиргос за 2 часа и 45 минути. Това ще е и третата по големина магистрала в страната, с обща дължина от 277 км. Тя свързва директно три региона – Западна Атика, Пелопонес и Западна Гърция, и пряко засяга два други – Епир и Йонийските острови.
Осигурява връзка на столицата с най-важната врата на Гърция към Европа, пристанището Патра, както и с пристанищата Килини, Катаколон и летище "Араксос”. Това е мултимодална инфраструктура, която задвижва Парайонийска Гърция и служи за балансирано регионално развитие.
Системата за таксуване за зоната Килини – Пиргос (29 км) влиза в сила от днес, докато зоната Миндилогли – Килини (46 км), която включва и останалите 10 км и е в процес на изграждане от Миндилогли – Каминя, ще бъде в свободно ползване, без пътни такси, до завършването на строителството, което се очаква да стане през ноември 2025 г.
Патра – Пиргос е първата напълно автоматизирана магистрала в страната, която ще работи изключително с електронни пътни такси и автоматични платежни машини.
Програмата за отстъпки VALUE се разширява незабавно до гореспоменатите пунктове за таксуване, която предоставя постепенни отстъпки от 15% до 60% за превозни средства от категория 1 и 2 (използващи транспондер OLYMPIA PASS или Olympia Road Motocard) в зависимост от честотата на преминаване на всяка предна или странична станция.
Бюджетът на проекта беше 295 милиона евро, а заедно с допълнителните работи общата стойност възлиза на 385 милиона евро. Проектът беше съфинансиран от NSRF със 143 милиона евро и възстановен в концесията на магистрала "Олимпия Одос” през 2021 г., а новият договор за строителство беше подписан през март 2022 г.
Водещи
-
ЕС налага такса от 3 евро за малките пратки
От 1 юли 2026 година всяка пратка на стойност под 150 евро, влизаща в общността, ще се облага...
12.12 | 17:40
-
Президентът обяви кога започва консултациите с парламентарните групи
Срещите в изпълнение на основния закон ще започнат в понеделник
12.12 | 17:20
-
И Поморие вече има красива пейка за кърмене, обвита с крила на пеперуда
Място за кърмене, обвито в пеперудени крила.
12.12 | 17:00
-
Евростат: Почти двойно поскъпване на стоматологичните услуги у нас
Той припомни, че ако се сравнят цените по НЗОК, разликите са значително по-големи назад във...
12.12 | 16:45
Най-четени
-
Синдикатите отправиха въпроси към депутатите за доходите през 2026 година
КНСБ и КТ "Подкрепа" искат гаранции за заплатите на учители, лекари и служители в транспорта...
12.12 | 10:15
-
Банка за сперма е разпространявала генетично рисков донор, близо 200 деца може да са засегнати
Според събраните данни с тази сперма са заченати най-малко 197 деца в Европа и извън нея.
12.12 | 11:30
-
Първан Симеонов: Борисов ще се опита сега да каже, че ако има някаква драма с еврото, тя е по вина на протестите
„Ако сега скочи, може да е основен бенефициент от всичко това, наред с ПП-ДБ, които ще...
12.12 | 12:30
-
Андрей Райчев: На следващите избори ще гласуват 3.5 милиона души
По думите му рязко сме се европеизирали и вече се държим по нов начин. "Ще си оправим...
12.12 | 14:30