В.Радев: Предупредиха ни за специални умения на арестувания член на ИД 13.02 | 09:58
Не е подавал заявление за убежище, искал е да продължи към Западна Европа, каза Арнаудова
Арестуваният у нас 35-годишен мароканец е бил едно от доверените лица в "Ислямска държава”. Вече получихме молба от мароканското правителство за неговата екстрадиция. Това каза съобщи пред бТВ вътрешният министър Валентин Радев. "Твърденията на мароканските колеги са, че той е опасен и е имал специални знания", допълни той
"Мъжът е задържан още на 13 януари на територията на България. Граничните служители са установили, че той влиза заедно още 26 сирийски граждани незаконно през границата на страната. В рамките на проверките е установено, че носените от него 5 различни документа за самоличност са фалшифицирани", каза пред телевизията говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. "Установено е, че това е лице, което се издирва за тероризъм. През цялото време мъжът се е намирал в закрит тип общежитие за бежанци, така че е останал в България", допълни тя.
Арнаудова подчерта, че вчера пред съда мароканецът е заявил, че не желае и не дава съгласие за облекчена процедура по връщането му, но едновременно с това не е подал и заявление още на 13 януари за получаване на статут. "Очевидно намерението му не е да остане в България. Вероятно, според нас, е имал намерение да се отправи към Западна Европа”, изтъкна говорителят на главния прокурор.
Тя отбеляза, че всички 26 лица, с които той е влязъл у нас, са роднини помежду си – това са семейства заедно с техните деца. 27-ият член се е присъединил към тях, опитвал се е да заблуди българските власти, като е представил фалшиви сирийски паспорти. Имал е даже и испански паспрот с фалшифицирани данни. Очевидно е имал намерение да използва групата бежанци, които бягат от войната, за да премине българо-турската граница и да продължи по пътя си, посочи Арнаудова.
"Считаме, че е опасен, тъй като информацията, която получаваме от прокурорите от Мароко, е достатъчно сериозна като обем и факти. Негови съратници са свидетелствали в мароканския съд, че е важен член на групата, изключително добре подготвен с боравене с огнестрелни оръжия и боеприпаси, носел е и колан за самовзривяване”, подчерта тя.
По думите ѝ в заповедта, която са издали мароканските власти, е посочено, че лицето се издирва от тях заради участие в "Ислямска държава”. Обвинението, което искат да му повдигнат, е за това, че е набирал хора да се присъединят към ИД, участвал в обучение на лицата и набирал средства, за да се финансират терористични действия.
Мароканецът ще бъде в българския следствен арест до момента, в който българският съд разпореди връщането му, за да бъде съден в Мароко, каза още Румяна Арнаудова.
Водещи
-
„Булгаргаз“ обяви спад от 4,3% в цената на газа спрямо предходния месец
В заседанието участва изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Веселин Синабов
26.11 | 14:45
-
МС отпусна коледни добавки към пенсиите
По 120 лева допълнително за декември ще получат най-бедните около 536 хиляди възрастни хора
26.11 | 14:20
-
Какво е известно за разследването, свързано с "Исторически парк"
И в този момент агенти на Антикорупционната комисия, заедно с екипи на жандармерията и...
26.11 | 14:10
Най-четени
-
Костадинов: Проблемът е един и той е, че в бюджета няма пари
„Пари в бюджета няма, наистина няма. Да не говорим, че начинът, по който подхождат към...
26.11 | 11:15
-
Митрофанова: Правителството на България води все по-русофобска политика
Руската страна ще защитава всички нарушения на правата си в международни съдилища
26.11 | 12:00
-
Борисов: Протестите са хубаво нещо, това е демокрация
Председателят на ПП Асен Василев обяви, че днес протестът ще бъде мирен, но ще се блокира...
26.11 | 09:59
-
Когато гей двойка сключи брак в държава на ЕС, у нас се счита за легитимен, увери адв. Екимджиев
Той заяви, че в действително в българската конституция е посочено, че бракът е съюз между мъж...
26.11 | 12:45