В деня на Левски депутатите нищят кой е българин и кой е турчин 19.02 | 11:15

Народното събрание прие декларацията на Михаил Миков за етническия мир

От Ивелина Георгиева

Днешният пленарен ден започна с едноминутно мълчание и почит към паметта на Апостола на свободата Васил Левски. Председателят на парламента Михаил Миков заяви, че каквото и да се каже за Левски, никога не е достатъчно. Миков припомни проповядванията на Апостола, в които се казва, че всички народи в България ще живеят в чисти и свети закони.

"За всички еднакво ще е, такава ще е нашата България, смяташе той. Всичко се състои според нас, нашите задружни сили. И казваше, че трябва да се съветваме едни с други и да избягваме всякаква гордост. Нека днес, утре и вдругиден покажем, че сме достойни за завета на Левски”, каза още Михаил Миков.

19 февруари и почитането на паметта на Апостола съвпадна с разглеждането на няколко декларации в парламента по една и съща тема. Документите имат за цел да осъдят изказването на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов от миналата седмица, когато народните представители обсъждаха предложението на партията за възможността за предизборна агитация на майчин език.

Осъдителните декларации бяха внесени от председателя на Народното събрание Михаил Миков, от ПГ на "Атака" и от ПГ на ГЕРБ.

Миков представи своята декларация, в която се казва, че парламентът се противопоставя и отхвърля проявите на екстремизъм и вандалщина, публичното оправдаване на събития и признаване на личности от българската история, изповядвали фашистка идеология.

С нея се осъждат всякакви посегателства срещу религиозни храмове и обругаването им по брутален начин, в съчетание с недопустими ксенофобски послания.

Миков призова за висока отговорност на всички политически сили, на първо място – на парламентарните групи, да не допускат техни представители с неприемливи и провокативни изказвания да създават напрежение, омраза и засягане на националното единство и интересите на българските граждани.

Той настоя в навечерието на Деня на Апостола, всички български граждани и политически формации да се ангажират да следват неговия завет за "демократска република", в която "българи, турци, евреи и пр. ще бъдат равноправни във всяко отношение… и всички спадат под един общ закон”.

Председателят на парламента призовава парламентарните и извънпарламентарните политически сили и други организации да се въздържат от действия, които биха могли да се определят като партийно или друг вид неприемливо възползване на деня на Левски”.

Декларацията на ПГ на "Атака", която също осъжда поведението на Хюсеин Хафъзов бе представена от лидера на партията Волен Сидеров.

Според него подобно изказване е недопустимо в българския парламент, защото е антиконституционно.

Той апелира за отговорност от страна на народните представители и призова да бъде гласувана декларацията на неговата партия, за да не бъдат правени повече такива изказвания, които провокират към неспазване на Конституцията.

ГЕРБ също представиха своята осъдителна декларация, в която изразиха безпокойството си от ескалация и провокация на етническия мир в страната.

Опозицията също декларира, че остро осъжда антибългарските изказвания на Хюсеин Хафъзов, и обеща да положи всички усилия, за да гарантираме българската демокрация, етническия мир и разбирателството между българските граждани.

След представянето на декларациите лидерът на ДПС Лютви Местан взе думата и подчерта, че партията му ще подкрепи декларацията на Михаил Миков, защото проблемът с етническия мир в страната е много сериозен и не може да се сведе с едно изказване.

"Упълномощен съм от името на ПГ на ДПС на специално заседание, да заявя, че всеки един член на ПГ на ДПС, понеже имаме съзнанието, че представляваме общата вола на половин милион български граждани, ще следваме Завета на Апостола, че българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всички отношения, и всички ще спазват един общ закон", каза Местан. Той обеща ДПС да следва този завет, докато той бъде реализиран наистина и докато се постигне истинско равноправие.

"С вас можем да спорим дали е постигнато това равноправие, за което мечтае Апостола. Вие вероятно ще отречете тезата ни, но Апостола е разбрал, че няма развитие за нито една страна, която не е сформирала своя етно-религиозен мир. Апостолът е имал силата на духа да каже всичко това в годините на чуждо владичество, огромна сила на духа се иска за това", заяви още Местан.

Той допълни, че има едно нещо, което трябва да се признае на ДПС и то е, че партията е била създадена като реакция на Възродителния процес и вместо да тръгне по пътя на реваншизма, тя е казала "да" на териториалната неприкосновеност на България.

"Преобразувахме болката от Възродителния процес във воля за обща държава. Борим се за равноправие, което четем и в завета на Апостола. България има проблем с етнорелигиозните различния. В България етнорелигозните различния не зависят от ничия воля. Днес трудно може да си представим моноезична, монокултурна страна, няма такива държави. Разноезичието е характеристика на всички съвременни общества. Нацията не изключва, а предполага етническите различия", коментира народният представител.

По думите му в политиката е много важно как се отправя едно послание.

След изказването на Лютви Местан лидерът на "Атака" поиска думата и заяви, че "България не е многонационална държава".

Той попита какво общо има етносът, когато става въпрос за религиозни храмове и за отношения между религиозни общности.

Атакистът посочи, че в границите на България живеят над един милион мюсюлмани, които не са турци, а наследници на ислямизирани българи. Затова, когато се говори за мюсюлмани в България, става въпрос за българи, категоричен бе Сидеров.

По думите му християнството има едни виждания, ислямът има други виждания. В тази връзка той попита: "Ако вашата родина е България, защо тогава не искате да спазвате основния закон – българския, който се гради на българското право, българските културни ценности. Мисля, че всеки български гражданин трябва да е съгласен с Конституцията. България не е многонационална държава", каза още председателят на "Атака".

След словесната надпревара между Сидеров и Местан депутатите приеха декларацията на председателя на парламента Михаил Миков във връзка с ескалация на напрежение на етническа, религиозна и политическа основа. За декларацията на Миков гласуваха 113 депутати "за", "против" - 3-ма, и нито един въздържал се.

Народните представители отхвърлиха декларацията на "Атака", като 41 народни представители гласуваха "против", 21 – "за", и 67 – "въздържал се".

Декларацията на ГЕРБ също не беше приета, като 83-ма народни представители гласуваха "против", 92-ма – "за", и 28 се въздържаха.

Водещи

Най-четени