В изборния ден - два избирателни списъка 24.08 | 17:13
Това се прави заради изискването на "срок на уседналост", обясни говорителят на ЦИК

Централната избирателна комисия (ЦИК) е приела решение, че ще има два избирателни списъка в изборния ден – за местни и за президентски избори. Това каза на пресконференция говорителят на комисията Бисер Троянов, предаде Агенция "Фокус”.
При местните избори спецификата се състои в това, че избирателите трябва да отговарят на така наречения "срок на уседналост”, а именно да имат адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес на територията на страната най-малко четири месеца преди изборите.
Всички с постоянен и настоящ адрес, които съвпадат, ще бъдат включени в една изборна секция, а тези, които имат постоянен адрес в едно населено място, а настоящ адрес в друго населено място, имат възможността със заявление да поискат пред общинските администрации да гласуват по настоящ адрес. Това заявление се подава най-късно 14 дни преди края на изборния ден.
В местните избори могат да участват граждани на държави-членки на ЕС, които също отговарят на изискването за уседналост.
Специално за чуждите граждани са предвидени още няколко изисквания – да имат статут постоянно или продължително пребиваващи на територията на Република България, да не са лишени от правото да избират в друга държава-членка на ЕС.
Това обстоятелство се удостоверява с декларация, която те трябва да подадат най-късно до 12 септември 2011 пред общинската администрация.
Предвижда се подвижна избирателна урна за лицата с увреждания, което се заявява с декларация, подадена не по-късно от 22 септември 2011 г.
За местните избори удостоверения не се издават в случаи, когато лицето примерно е в командировка. Единствената възможност е да се гласува по настоящ адрес – възможно е да се гласува за лица, служебно заети в изборния ден, които са изрично предвидени в закона – това са кандидатите за президент и вицепрезидент, членове на ЦИК и на ОИК. Те също трябва да са подали специално заявление за гласуване в определено населено място.
Лицата, заети с охрана на избирателните урни ще могат да гласуват в секцията, която надзирават, но само за изборите за президент и вицепрезидент на страната. Това изключение не се предвижда за тях за изборите за общински съветници и кметове.
Те също трябва да са подали специално заявление.
За участие в предстоящите местни избори са регистрирани общо 73 партии на национално ниво.
Водещи
-
Първан Симеонов: Проблемът на правителството е с прекаляването - оттук идват големите грешки
Енергията от 2020 г. не е изчерпана, търси си нов стопанин
21.07 | 18:00
-
Източeн хороскоп за втората половина на юли
Партии започват рокади и реформи, отпускарите ще се радват на повече екзотика, изчислява...
21.07 | 17:45
-
Опасни бактерии са открити по турското крайбрежие
Има ги в крайбрежните райони на Мраморно, Егейско и Средиземно море, бият аларма здравни...
21.07 | 17:30
-
Мнозинството в НС предлага промени, свързани със заплащането на медиците
Законопроектът е публикуван на сайта на Народното събрание
21.07 | 17:30
Най-четени
-
Хаджигенов за ареста на Благомир Коцев: Не можем да кажем, че това е чиста поръчка
Той заяви, че не може да приеме упреците към съда
21.07 | 10:00
-
Ваучерите за храна, издадени през 2025 г. в лева, ще могат да се ползват до края на тяхната валидност
Те ще бъдат конвертирани в евро на касата
21.07 | 13:00
-
В жегите: Без плаж - от 11 до 16 ч.
Не преяждайте и не пийте алкохол, не влизайте в морето след хранене, съветва лекар
21.07 | 10:15