В семейството на професиите влезе и реставратор на паметници 18.01 | 14:01

Все още никъде не се предлага обучение за този вид работа

От Цанка Донкова

В семейството на професиите у нас вече официално влиза и реставратор на паметници. Макар че все още никъде не се предлага за обучение, тази вид работа е все по-търсена, съобщава bTV.

Идеята да се учи новата професия вече се прокарва в софийската гимназия по строителство. Училището се намира в реставрирана сграда - паметник на културата. Един от преподавателите в учебното заведение е и негов бивш възпитаник. Той споделя, че се изисква майсторлък за този занаят.

"Изисква се добро познание в много посоки, материали, материя и как да запазим дадения обект по начина, по който е бил направен”, посочва Емил Василев, преподавател в СГСАГ "Христо Ботев" – София.

Според експерти от институт "Старинен Пловдив” новите професии са добре дошли, защото се случва архитектурни паметници да се реставрират неумело от незнание.

"Виждате тук калдъръма в Стария град, правят се ремонти, почти ежегодно се правят, но не е на ниво, няма хора, които да го направят и затова е много важно да се възродят тези занаяти”, коментира арх. Виолета Раева от института.

На друго мнение е Ваня Христева. Тя е реставратор от 30 години, през които е успяла да спаси е от набезите на времето много икони и стенописи.

"За мен е нелогично да има професия реставратор строител, защото реставраторът си е реставратор, а строителят си е строител”, коментира тя.

Все пак, за тези хора, които изберат да се занимават с новата професия, ще е нужно да се научат да разбират от гредореди, да полагат мазилки и да са наясно с каменните плочи и турските керемиди.