В този град! Най-ниски пенсии и най-дълъг живот 24.08 | 11:59
Къде е този на пръв поглед парадокс

Един наш град регистрира много интересна зависимост.
В Кърджали са най-ниските пенсии в България, но и най-високата продължителност на живота.
Най-високи са пенсиите в София. В столицата средният размер на пенсиите през август е 1038,54 лв., показват най-новите данни на НОИ. Заплатите в столицата са най-високи и съответно пенсиите са най-големи.
На второ място по най-високи пенсии е област Бургас с 929,21 лв. На трето място по размер на пенсиите е Перник с 901,38 лв. Причината за високите пенсии в областта е близостта до София. Много хора от Перник работят в столицата, вземат високи заплати и съответно пенсиите им са големи.
София, Бургас и Перник са единствените области на страната, в които средният размер на пенсиите е над 900 лв. Между 800 и 900 лв. са пенсиите във Варна (средно 888,05 лв.), Стара Загора (884,95 лв.), Кюстендил (869,81 лв.), София-област (860,14 лв.), Враца (831,87 лв.), Пловдив (808,96 лв.), Ямбол (807,34 лв.) и Смолян (802,91 лв.), пише Труд.
Най-ниски са пенсиите в Кърджали (средно 656,46 лв.). Причината за това е, че в Кърджали голяма част от хората са били земеделски производители и са били осигурявани на малки суми, преди да се пенсионират. Съответно и пенсиите им са ниски.
Кърджали е със средна продължителност на живота от 75.4. Толкова е и в София.
Водещи
-
Преизбраха Слави Трифонов за лидер на "Има такъв народ"
Националната конференция на партията е взела и други важни решения
17.05 | 18:03
-
БСП с позиция: Подкрепи въвеждането на еврото
17.05 | 18:02
-
Училищни автобуси ще развозват деца за матурите
По инициатива на министър Красимир Вълчев от 16 май е сформиран щаб във връзка със ситуацията...
17.05 | 18:01
-
Израел "подпали" и Евровизия
Увеличават се призивите страната да бъде изхвърлена от песенния конкурс заради офанзивата си в...
17.05 | 18:00
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
Транспортът в София няма да се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници
Това заявипредседателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов
17.05 | 12:00
-
Денков: Има рекет и изнудване срещу ръководството на СО
Без съмнение има политическа атака, заяви още той
17.05 | 11:00