ВВС реши да не бъде създавана специална комисия, която да проверява изтеклите записи с Янева 12.11 | 17:00

Възможно е да бъде изслушан премиерът Бойко Борисов, който също се споменава в записите

От iNews.bg

Висшият съдебен съвет (ВСС) отхвърли предложението на председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов да се създаде специална комисия, която да направи проверка на случая с изтеклите телефонни записи по аферата "Червеи", пише "Правен свят"

В тях се замесват имената на на членове на ВСС - Ясен Тодоров и Димитър Узунов, както и главния прокурор Сотир Цацаров.

Специална комисия, която да разследва случая обаче няма да има, защото освен Панов "за" предложението гласува единствено съдия Калин Калпакчиев.

"Намесват се имената на Тодоров, Узунов и Цацаров, не мисля, че те трябва да участват в тази комисия, каза Панов. Той заяви, че само специално създадена комисия ще може да даде независима и обективна преценка и призова ВСС да не мълчи по този въпрос.

От ВСС заявиха, че доводите на Панов са неразбираеми, защото в Закона за съдебната власт изрично са записани правомощията на Етичната комисия и те са категорични, че тя трябва да разследва случая.

Проблемът е обаче, че в записите се чува, че председателят на етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров, който обяви, че ще проверяват изтеклите записи, лично е уверявал Янева, че "тя няма да бъде закачана" за "Червей".

Тодоров вече започна проверка по записите. Той заяви "че не е редно да се прави извънредна комисия – има си комисия, която е определена да обсъжда това". Той каза още, че е "друг въпросът дали аз и Узунов ще си направим отвод или не". Това ще стане известно в понеделник.

Председателят на етичната комисия предложи още да бъде поканен и изслушан премиерът Бойко Борисов, който също се споменава в записите. Тодоров благодари на "Бивол", които разпространиха публикуваните записи в платформата "Болканлийкс", че са го издигнали в очите на неговата съпруга, която му казала, че не е знаела, че е толкова важна фигура.

Становище изрази и Министърът на правосъдието Христо Иванов. Той заяви, че трябва да се направи една обективна проверка на фактите, за да не изглежда, че нещо трябва да се замете. Освен да се провери източника, трябва и да се провери законността на записите", каза той. По-рано днес главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че записите не са от законно приложени СРС-та и намекна, че Ченалова ги е записвала.

Цацаров смята, че ако бъде извършвана проверка във ВСС, тя трябва да обхваща не само лицата, които разговарят, но и всички, които се споменават, в това число и самият Иванов.

 

 

 

 

Водещи